Radotínská firma si od spolupráce s finálními leteckými výrobci slibuje vyšší tržby

Technometra prochází restrukturalizací

* Zbrojovka Aero Vodochody se stala stoprocentním vlastníkem Technometry. V radotínském podniku začíná hrát opět prim letecká výroba. Hospodaření firmy má být v příštích letech vyrovnané.
Netrpělivě očekávanou finanční restrukturalizací v současnosti prochází významný tuzemský výrobce letecké a civilní hydrauliky, akciová společnost Technometra Radotín. Její součástí je kromě nového podnikatelského plánu především navýšení základního jmění firmy, sdělil našemu listu obchodně-ekonomický ředitel podniku Milan Půlkrábek.
Radotínskou společnost letos získalo Aero Vodochody, ve kterém jako strategický partner vystupuje americký gigant Boeing. Vodochodská zbrojovka nejdříve koupila podíl 72,75 procenta akcií od Aera Holding, jenž se této akvizice zbavil v rámci své celkové restrukturalizace. Aero Vodochody posléze převzalo zbylou část akcií od Konsolidační banky, a tak nyní v Technometře drží stoprocentní podíl. "Po dokončení naší finanční restukturalizace by zhruba jednu třetinu akcií měl získat Let Kunovice," informoval Půlkrábek. Se vstupem kunovického podniku do Technometry se počítalo již dříve, ale realizace tohoto záměru byla ovlivněna prodejem Letu americké společnosti Ayres Corporation.
Technometra, která se v minulosti potýkala s finančními problémy, si velmi slibuje od spolupráce s finálními tuzemskými leteckými producenty, tedy s Aerem Vodochody a Letem Kunovice. V současnosti pracuje s těmito výrobci například na projektech bojového letounu L-159 (Aero) či civilních letadel L-610 a L-410 (Let). Od náběhu těchto výrob Technometra očekává také nárůst svých tržeb, které by již neměly být ve znamení loňského meziročního propadu o více než sedmadvacet miliónů korun. Ten byl podle Půlkrábka způsoben zejména poklesem letecké výroby v tuzemsku. Letos mají tržby Technometry dosáhnout přibližně sto třiceti miliónů korun a v příštím roce ještě o čtyřicet miliónů více. "Letošní hospodaření bychom měli zakončit minimální ztrátou a v následujících letech očekáváme vyrovnaný hospodářský výsledek," prohlásil Půlkrábek.
Radotínský podnik se kromě produkce pro letectví věnuje také civilní výrobě. Její podíl na celkovém prodeji dokonce v loňském roce poprvé v novodobé historii společnosti převýšil leteckou výrobu. V budoucnu by se měl podíl opět otočit ve prospěch produkce pro letectví, a to právě díky zakázkám pro Aero a Let. "Jestliže se podaří zrealizovat kooperace, které má zajistit Boeing, tak bychom měli vyrábět zhruba z devadesáti procent pro letectví a zbytek pro civilní sektor," uvedl obchodně-ekonomický náměstek Technometry.

Tomáš Mrázek