Dřevo roste rychleji než těžba

Smrkové monokultury působící rozhodující potíže při odbytu českého dříví (loňská těžba 13,5 miliónu m3, pouhé dvě třetiny celkového přírůstku) u nás vznikaly na přelomu 18. a 19. století. Tehdejší vytěžení velkých ploch zejména bukových porostů tak dalo vzniknout dnešním problémům českých lesáků a dřevařů.
Odborníci soudí, že podíl smrku by měl klesnout na 30 procent, borovice by měla tvořit 20 procent a jedle pět procent a zbytek buk, dub, modřín a ostatní listnáče. Na možnosti lepšího využití vytěženého dřeva poukáže specializovaný veletrh Wood tec, který s trojlístkem dalších odborných akcí Envibrno (ekologie), Welding (sváření) a Simet (řemesla) začíná zítra na brněnském výstavišti; z jejich celkové plochy 22 tisíc m2 na něj připadá zhruba polovina.
Nejvýznamnějším finalizujícím oborem našeho dřevozpracujícího průmyslu zůstává nadále nábytkářství. Jako ostatní domácí firmy trpí i nábytkáři vysokou zadlužeností, platební neschopností a nízkou kupní silou zákazníků. Podíl českých producentů na domácím trhu klesl z 61,6 % v roce 1993 na předloňské 42,2 procenta.
Přesto produkce nábytkářů trvale roste, nejvíce - o 19 procent, na 13 miliard Kč - v roce 1996 a loňský přírůstek klesl na přibližně sedm procent. Cenová hladina stoupla od roku 1993 jen o necelých 30 %.
Menší firmy se pokoušejí prosadit na trhu s novými typy a přizpůsobovat se nejmodernějším tržním požadavkům, velcí producenti, především Tusculum, TON a Jitona, se orientují na zahraniční trh, kam prodávají až čtyři pětiny produkce. Aktivní obchodní saldo nábytkářství stouplo z 3,1 miliardy Kč před třemi lety na 5,7 miliardy Kč předloni a loni se zvýšilo o další pětinu.

Vladimír Pick