Útočiště u nás nalezlo asi 11 tisíc uprchlíků

* Program, v jehož rámci bylo v ČR poskytováno útočiště běžencům z bývalé Jugoslávie, včera skončil
Praha (tto)
Ke "světlým stránkám České republiky v období budování demokracie" patří podle prvního náměstka ministra vnitra Jaroslava Kopřivy poskytování dočasného útočiště lidem z národnostními konflikty zmítaných zemí bývalé Jugoslávie. Kopřiva to včera řekl novinářům v souvislosti s ukončeným programem dobrovolné repatriace utečenců z Bosny a Hercegoviny s tím, že minulý týden odletěla zpět na Balkán poslední stovka bosenských uprchlíků. Jak Kopřiva dále uvedl, dočasné útočiště nalezlo v ČR v uplynulých šesti letech téměř jedenáct tisíc "jugoslávských" běženců. Dodal, že v zařízeních Ministerstva vnitra jich pobývala zhruba polovina.
V rámci zmíněného programu se zpět na území bývalé Jugoslávie vrátilo zhruba 480 uprchlíků. "Největší část z jedenácti tisíc utečenců odcestovala v průběhu minulých let z naší republiky sama do tzv. bezpečných třetích zemí, jako jsou USA či Německo, nebo zpět do své vlasti," řekl Kopřiva. Vysoká komisařka OSN pro uprchlíky Ivana Ünlüová uvedla, že dlouhodobě má v ČR povoleno pobývat více než 750 osob a s povolením trvalého pobytu u nás zůstane okolo 400 lidí, z nichž 190 je tělesně či jinak postiženo.
Podle Kopřivy se ČR svou individuální pomocí snažila vytvořit uprchlíkům v jejich domovině místa k pobytu a podílela se i na rozvoji tamní infrastruktury. Na provoz humanitárních středisek, jejichž činnost včera skončila, bylo vynaloženo přibližně 360 milionů korun.