Hollywood může mít radost. Během letní filmové sezóny, která ve Spojených státech již tradičně začíná 10. května a končí 3. září a s níž filmový průmysl spojuje až 40 procent svých ročních zisků, byly zaznamenány rekordní tržby. Filmy z produkce hollywoodských studií vynesly u pokladen kin příjmy ve výši 2,1 miliardy dolarů, tedy o celé procento víc než ve stejném období loňského roku.

Zatímco během loňského léta se žádnému filmu nepodařilo překročit hranici 200 miliónů dolarů, letos byly takové snímky hned čtyři - Twister, Mission: Impossible, Skála, a zejména Den nezávislosti (Independence Day, 145 minut), uvedený společností 20th Century Fox. Ten v létě vydělal přes čtvrt miliardy dolarů. Jeho cesta kiny po celém světě úspěšně pokračovala na přelomu léta a podzimu.

Dnes, kdy je snímek uváděn i v našich kinech (od 10. října jej distribuuje s nevídaným počtem 34 kopií pražský Lucernafilm - skupina Beta), se zisky na kontě filmu přiblížily k magické hranici tří set miliónů. Tu v historii kinematografie překročilo jen pět snímků. Odborníci nevylučují, že tato katastrofická sci-fi v celkové bilanci překoná i dosavadní favority, mezi nimiž stále vede Jurský park (912 miliónů dolarů) následovaný animovanou pohádkou Lví král a dalším Spielbergovým snímkem E. T. - Mimozemšťan.

Ostatně Den nezávislosti dokázal Jurský park překonat v poměrně krátké době hned několikrát. Při předpremiéře naplánované na osmačtyřicet hodin před skutečným Dnem nezávislosti, jenž připadá na 4. července, stržil rekordních 11 miliónů dolarů (Spielbergův snímek 3,1 miliónu), stamiliónové hranice v tržbách dosáhl během prvních šesti dnů promítání (Jurský park za devět dní), zaznamenal zatím nejvyšší víkendové tržby v historii amerického filmu - 190 miliónů.

Snímek Den nezávislosti pochází z dílny tvůrců úspěšného snímku Hvězdná brána, který prošel také našimi kiny a videodistribucí. Natočil ho režisér německého původu Roland Emmerich (Univerzální voják, Moon 44), který je spolu s někdejším hercem, scenáristou a producentem Deanem Devlinem také autorem scénáře. Za kamerou stál Emmerichův dlouholetý spolupracovník Karl Walter Lindenlaub, hlavní producentkou je režisérova sestra Ute.

I podle americké kritiky je námět filmu - invaze mimozemšťanů, která smrtelně ohrožuje velkoměsta světa - poněkud vyčpělý. Děj je prostoduše přímočarý. Také postavy - ty hlavní vytvořili Will Smith, Bill Pullman, Jeff Gold- blum a Margaret Colinová - jsou schematické. Mnozí kritici o Dnu nezávislosti hovoří jako o banální pohádce, jiní jako o kýči - ovšem na vysoké řemeslné úrovni, se smyslem pro spád, s využitím desítek motivů, jejichž působivost byla ověřena v jiných filmech. Přes relativně skromný rozpočet (68 miliónů dolarů) však film oslní bohatou nabídkou triků.

"Co se týče zvláštních efektů, chtěli jsme jít za hranice všeho, co jsme kdy dělali, posunout mezní hranice toho, co je a co není možné," říká Dean Devlin, "to vše prostřednictvím nejvyspělejších technologií a starého způsobu natáčení. Používáme digitální kompozice a digitální animace společně s tak jednoduchými technikami, jako je zavěšený model letadla." Působivý je také výběr scenérií, v nichž Den nezávislosti vznikal - natáčelo se mj. na letišti Wendover, odkud startovala roku 1945 letadla s atomovými bombami směrem na Hirošimu a Nagasaki, či na rozsáhlé solné pustině Salt Flats.

Důvodem obrovského úspěchu snímku v kinech Spojených států je bezesporu také důraz na tradiční americké hodnoty, notná dávka patetického vlastenectví, které nadchlo i Billa Clintona. Poté, co mu tvůrci promítli film v Bílém domě, americký prezident pravil: "Doufám, že ve skutečnosti se nic takového nemůže stát, ale film mohu jen a jen doporučit." Ve světovém měřítku se pak na úspěchu jednoznačně podepsala precizně připravená reklamní kampaň.

Atmosféra a styl Dne nezávislosti v mnohém připomene heroic- ké válečné snímky. Takový byl záměr tvůrců. Zároveň spadá do nové vlny zájmu o katastrofické příběhy, jejichž móda doprovázela 70. léta. Je také první vlaštovkou nové kinematografické kapitolky s tématem mimozemšťané. Během krátké doby se v kinech objeví například hned několik filmů o se- tkáních s vesmírnou civilizací - Mars Attack! (režie Tim Burton), Starship Troopers (Paul Verhoeven), Contact (Robert Zemeckis) či Sphere (Barry Lavinson). V příštím roce začne George Lucas také natáčet další části Hvězdných válek. Filmová invaze mimozemšťanů se rozjede naplno.