Výukový projekt Astro 2001 díky multimédiím ukazuje vesmír tak, jak jej dosud nikdo neviděl


[*] První z trojice CD-ROM, které shrnují, zobrazují a názorně vysvětlují základní astronomické poznatky, se má objevit na trhu už v prosinci

Vzrušujícím, zábavným a přitom názorným způsobem vysvětlit pohyb planet sluneční soustavy, naučit se dívat na hvězdnou oblohu a chápat základní zákonitosti vesmíru jako celku si klade za cíl první CD-ROM Báječný vesmír z třídílného projektu Astro 2001. Unikátní dílo, které pravděpodobně nemá ve světě obdoby, vzniklo ze spolupráce renomovaných popularizátorů astronomie Zdeňka Pokorného a Jiřího Grygara s pražskou D-Data, s. r. o. Využívá všech možností současných multimédií, propojení textu, mluveného slova, statického i pohyblivého obrazu.

První CD-ROM, který přijde na trh počátkem prosince, je určen dětem od dvanácti let. Nevyžaduje ani základní znalosti fyziky a geometrie. S vydáním druhého dílu, který vysvětluje jak a podle jakých zákonů vesmír funguje, ale nezastírá relativnost současného poznání, se počítá v září příštího roku. Druhý díl se opírá o středoškolské znalosti fyziky a matematiky. Třetí CD-ROM připravovaný na rok 1998 se má zabývat hraničními jevy astronomie s důrazem na schopnost rozpoznat dosud vědecky nezdůvodnitelné poznatky od snah o jejich scestnou interpretaci.

Odbornou garanci za projekt Astro 2001 převzala Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně. Dílo by se totiž mohlo stát první celostátní multimediální učebnicí, pokud by bylo schváleno ministerstvem školství. Na brněnské hvězdárně pracuje astronom Z. Pokorný, který napsal a uváděl množství audiovizuálních pořadů v planetáriu. Proto právě on přišel před osmi lety s myšlenkou na využití tehdejšího zárodku multimédií pro popularizaci astronomie.

Než autoři začali projekt realizovat, pořídili si všechny CD-ROM s astronomickou tematikou dostupné na americkém trhu. "Nejsou špatné, ale jsou to encyklopedie, ne učitelé, které by bylo možné vzít si domů," míní ředitel marketingu firmy D-Data Ondřej Čapek. První díl Astro 2001 využívá veškerých 650 megabytů kapacity CD-ROM. Zahrnuje na 300 fotografií, 240 minut čteného textu, 14 minut videosnímků a 160 čárových kreseb, které lze postupně vykreslovat myší. Punc jedinečnosti dodávají CD-ROM mimo jiné snímky, které NASA pořizovala Hubbleovým kosmickým teleskopem. Kratší a odbornější textové pasáže čte Jiří Grygar, zatímco přes 40 úryvků z tematické literatury včetně životopisů patnácti astronomů namluvili rozhlasoví profesionálové. "U nizozemské firmy Van De Steeg jsme objednali obaly ve tvaru knihy formátu A5, abychom podpořili prodej u knihkupců, kteří CD-ROM zatím příliš nevěří," říká O. Čapek. Důvěřivější jsou některé velké počítačové firmy, které budou astronomické dílo dodávat jako součást svých PC.

Projekt první CD-ROM stál přes tři milióny korun. "Od poloviny srpna na tom dělalo šest lidí snad dvacet hodin denně. Než začneme s lokalizací do angličtiny a němčiny, plánujeme měsíční dovolenou," říká O. Čapek. Přestože se encyklopedické CD-ROM astronomického zaměření prodávají za mnoho tisíc, autoři doporučili konečnou cenu prvního dílu s nákladem 10 tisíc kusů 997 korun. Nikoli tedy cena, ale zřejmě technické vybavení se stane hlavní překážkou pro zájemce o unikátní astronomickou učebnici. Budou totiž potřebovat nejméně počítač třídy 486 s osmi megabyty operační paměti, vybavený čtyřrychlostní mechanikou CD-ROM. Nikoli nutná, ale žádoucí je zvuková karta. Požadavek na operační systém Windows 95 však nelze obejít.

BOŘEK OTAVA