Ministr obrany se nechce vyjadřovat k tomu, kde se nachází dokumentace k radiolokátoru Tamara

Prodej firmy HTT Tesla Pardubice šetří armáda

Co tamara umí
Na rozdíl od aktivních radiolokátorů paprsky nevysílá, ale pouze je "saje jako houba", a je tudíž prakticky nezjistitelná.
Registruje každý magnetický impuls až na vzdálenost 500 kilometrů.
Dokáže odhalit letouny "Stealth", které jsou sice konstruovány tak, že radiové paprsky odrážejí, ale samy je vysílají za účelem spojení s velícími středisky.
Nebezpečí představuje zejména pro velící a řídící střediska Severoatlantické aliance AWACS.
Kdo tamaru vlastní
60 souprav exportoval Omnipol před rokem 1989 do bývalého SSSR.
2 soupravy vlastní Bundeswehr z arzenálů bývalé NDR.
2 soupravy jsou ve výzbroji české armády.
1 soupravu získalo po rozpadu federace Slovensko.
1 soupravu byla vyvezena z Československa v roce 1991 do Ománu.
1 soupravu mají údajně k dispozici Spojené státy.
PRAMEN : ARCHÍV HN
Především "zdravé" provozní kapacity i výhodné zakázky zkrachovalé zbrojovky získala společnost T.E.S.L.A. CZ.
Ministr obrany Vladimír Vetchý uložil řediteli Vojenského obranného zpravodajství Jiřímu Gieslovi, aby prověřil okolnosti související s privatizací s. p. Tesla Pardubice - někdejšího výrobce radiolokátoru Tamara. "Uložil jsem, aby naše orgány přešetřily celou oblast týkající se privatizace podniku," řekl HN Vetchý. Důvodem k jeho rozhodnutí může být podle některých pozorovatelů fakt, že Ministerstvo obrany neví, kde se nachází kompletní technická dokumentace nejen k tamaře, ale i k jejím následovníkům - radiolokátorům BORAP, SDD a Komár II. Do vývoje těchto zařízení investoval stát stovky miliónů korun, a je tudíž vlastníkem dokumentace. Na dotaz HN, kde se materiály nacházejí, ministr pouze odpověděl: "K tomu se zatím nebudu vyjadřovat."
Kuvajtský list al-Vatan nedávno informoval, že o dokumentaci se zajímá tajná služba Saddáma Husajna. "Iráčtí agenti navázali před čtyřmi měsíci kontakt s českými subjekty, které jsou obeznámeny s tímto systémem, a sondovali možnosti, jak pro Irák získat několik kusů tamar," napsal al-Vatan.
V roce 1993 privatizovala pardubickou Teslu firma HTT Group, v jejímž čele stál generál ve výslužbě Oldřich Barák. HTT měla za podnik zaplatit 155 miliónů korun a převzít závazky za 1,5 miliardy. Na konci roku 1997 prodal Barák krachující zbrojovku, která nehradila od roku 1995 za své zaměstnance pojištění, kontroverznímu podnikateli Miroslavu Orlovi. Ještě začátkem roku 1997 se Barák chystal uzavřít lukrativní obchod s indickou firmou HAL Hayderabad ohledně dodávky mj. 20 až 30 kusů lokátorů RP 5G a 4 až 6 kusů anténních jednotek. V květnu téhož roku vznikla společnost T.E.S.L.A. CZ, jejímž jednatelem se později stal někdejší generální ředitel pardubické Tesly Jiří Hron. Podle materiálů, které mají HN k dispozici, vedl jednání s indickou stranou, a to ještě jako generální ředitel, ovšem ve prospěch T.E.S.L.A. CZ. Téměř deset miliónů korun za část zmíněného materiálu tak nakonec neinkasoval Orel, ale T.E.S.L.A. CZ. Představitelům této firmy, mezi které patří i bývalý šéf Omnipolu Pavel Musela, Orel na přelomu září a října 1998 pronajal nebo prodal "zdravé" provozy zbrojovky a souhlasil i s převodem výhodných zakázek.
Konkurs na zbylou část podniku, jehož úhrnné závazky zejména vůči státu činí 2,5 miliardy korun, byl vyhlášen 7. prosince 1998. Námitky některých odborářů, že T.E.S.L.A. CZ zbrojovku vytunelovala, Musela odmítá s tím, že jde o účelová tvrzení s cílem pošpinit podnikatelské aktivity T.E.S.L.A. CZ, za nimiž prý stojí Omnipol. "T.E.S.L.A. CZ vytvořila v regionu 350 pracovních míst a je perspektivním podnikem," sdělil HN .
Podle ekonomického náměstka ministra obrany Jindřicha Tomáše stále probíhají jednání s T.E.S.L.A. CZ a dalšími subjekty o dokončení projektu Komár II, která započala již vloni. "T.E.S.L.A. CZ vyjádřila připravenost k převzetí všech závazků spojených s projektem a souhlasí, že se smluvně zaváže ke splacení půjčky, kterou k tomuto účelu poskytl stát," uvedl pro HN Tomáš.
Pavel Otto