Luxus nemusí být vždy zbytečný, může dobře sloužit

Inteligentní židle

Dlouhodobé setrvávání v neměnné poloze je pro naše tělo vysloveně škodlivé. Dobře sedět proto znamená možnost přirozeně se pohybovat. Možná i na to myslel uznávaný americký designér Niels Diffrient, když vyvíjel židli IQ.
Sedíme stále víc. Cestou do práce v autě, v práci za svým stolem nebo na poradách, a opět do auta a domů před televizor. Snad jenom v noci si naše sedací část - a naše záda, odpočinou. Máme-li kvalitní postel. Ale řeč je teď o židlích.
Jak se zdokonalují počítačové technologie, zvyšuje se neustále počet těch, kteří svoji židli po celou pracovní dobu téměř neopustí. A tak na scénu přišly kancelářské židle, které jsou stále dokonalejší a dokonalejší, jejichž ergonomické parametry nabízejí tělu požadovaný komfort. Ovšem člověk se zdokonaluje mnohem pomaleji.
Studie ukázaly, že pouhá dvě procenta uživatelů kancelářských židlí jsou ochotna a hlavně schopna správně nastavit polohovací mechanismus židle. Většina nemíní marnit čas, studovat návody a složitě nastavovat regulační a synchronní mechanismy. A tak naše tělo, ač na dokonalé židli, zůstává nezdravě zafixováno v jedné poloze.

Pár vět o Nielsovi

Diffrient patří k nejuznávanějším současným americkým designérům. Usiluje o nové tvary, aniž by zanedbal ergonomickou dokonalost a komfort.
Původně studoval letecké inženýrství a malířství, první titul získal na katedře architektury na americké Cranbrookské akademii umění v Michiganu, kde studoval pod vedením samotného Eara Saarinena. Po ukončení studií obdržel roční Fulbrightovo stipendium a díky tomu se ocitl v Miláně v designérském ateliéru Marka Zanussiho. Podílel se na vývoji šicího stroje Borletti a úspěch přišel okamžitě. Tento stroj získal na milánském trienále prestižní cenu Compasso D'oro.
Následovala lukrativní nabídka na práci ve věhlasném designérském studiu Henryho Dreyfusse, kde nakonec Niels Diffrient strávil pětadvacet let, z toho téměř polovinu jako společník. Bohatý zkušenostmi a hlubokou znalostí problematiky, zakládá v roce 1981 soukromou praxi. Patří k těm, kteří se zasloužili o změnu pojetí moderního průmyslového designu. Nielsův design nebývá kompromisem mezi obchodními zisky a okamžitými módními trendy, je vždy dokonale funkční a sleduje maximální komfort uživatele.
Tvorba Nielse Diffrienta má široký záběr - najdeme v ní návrhy užitkového nádobí, malé elektrospotřebiče, i design velkých nákladních vozů, interiérová řešení helikoptér a letadel. Je držitelem řady mechanických a designových patentů v oblasti nábytkového designu. Mezi nejznámější snad patří patent plynového pístu pro výškové polohování kancelářských židlí ze sedmdesátých let.
Za nábytkový design získal více než dvacet cen, z toho deset je zlatých či nejvyšších. K nejúspěšnějším realizacím patří řada kancelářských křesel KNOLL 71 a 72, na kterých pracoval s Earem Saarinenem, křeslo Diffrient společnosti Knoll, designované speciálně pro letištní prostory, stolový systém Tutor pro společnost Howe, nebo návrhy pohyblivých pracovišť pro IK International. Posledním dílem, které na našem trhu nedávno představila společnost Techo, je právě židle IQ.
Celoživotní dílo přineslo uznávanému Američanovi celou řadu ocenění. Royal Society of Arts v Londýně mu udělila Čestný královský titul, v roce 1989 získal Čestné ocenění American Institute of Architects, v témže roce mu Muzeum umění ve Philadelphii udělilo Cenu za moderní design, v roce 1996 získal Chryslerovu cenu za inovaci v designu.

Jak chytrá je židle IQ

Vypadá to, že dokáže svým způsobem myslet za nás. Žádné složité systémy pák a regulací, svou konstrukcí představuje novou generaci kancelářských židlí. Zaručuje stálou podporu, konstantní pohyb a hlavně minimální manuální zásah uživatele. Pod sedákem je umístěn inteligentní mechanismus, který sám citlivě reaguje na hmotnost sedícího a automaticky se přizpůsobuje jeho pohybům. Poprvé tak bez jakéhokoliv zásahu lidské ruky dokáže židle "sama" automaticky synchronizovat pohyb sedáku a zádové opěrky. Polohu područek lze měnit jednoduchým pohybem ruky - zaručují vám tak rovné držení páteře po celou dobu užívání. Možnost různě širokého úhlu nastavení pak podporuje neomezený pohyb uživatele, což je velice podstatné, protože právě pohyb je pro člověka při dlouhém sezení důležitý. Vytvarovaná opěrka hlavy udržuje při pohybu vzad hlavu a krční páteř stále v optimálním úhlu.
Podstatné je i složení ergonomicky tvarovaného sedáku. Využití gelu namísto běžného pěnového čalounění patří k nejnovějším Diffrientovým patentům. Gel minimalizuje vznik tlakových bodů - tj. těch míst, která nás při dlouhém sezení "tlačí".
Tlak těla je rozložen rovnoměrně do celé plochy sedáku. Pohodlné sezení podporuje i netradičně řešený tvar celého sedáku, který je na rozdíl od jiných tvořen lehkou skořepinou s tenkou ergonomicky tvarovanou snímatelnou poduškou.
Freedom, tak se židle jmenuje pro americké trhy, dokáže tedy leccos, osvobozuje naše tělo, a tím pádem i mysl, která není atakována nepříjemnými pocity, jež zná každý, kdo v práci díky přehnaně šetrnému zaměstnavateli či díky lakotě vlastní, vysedává na špatné židli.
Pro trh střední a východní Evropy ji vyrábí česká společnost Pecho pod jednoduchým názvem židle IQ. Ani to, zdá se, není přehnané. Inteligentní židle za rok své existence získala už řadu prestižních ocenění. Mohou ji používat lidičky od 150 do 210 cm, doporučená hmotnost je od 50 do 120 kg. Nabízí se ve standardním i nadstandardním provedení, u toho vylepšeného můžete ocenit již zmíněnou gelovou výplň sedáku apod.
Chcete-li ji vyzkoušet i vy, znamená to pro vás investici v rozpětí od dvaceti do pětatřiceti tisíc korun. Na to, co židle umí, na její užitnou hodnotu, to není částka přehnaná. Ostatně operace páteře stojí mnohem víc a mnohem víc bolí.

Vladimíra Storchová

Skutečně dobrý design vzniká pouze při správném pochopení lidí, kteří jej budou užívat. Teprve když porozumíme lidskému chování, vidíme tvary a formy, které bychom si před tím neuměli představit.
Niels Diffrient