slovo závěrem

Lípa je "jako hospoda"

Nebýt útoku politiků, málokdo by si všiml, že Lípa vůbec existuje. Jedná se zhruba o stovku lidí, kteří se dvakrát do roka scházejí, aby uspokojili svou potřebu klábosit. Existuje neškodnější zábava?
Předsedové smluvně opozičních stran ale vidí za sdružením jakýsi komplot proti sobě. Ve spiknutí mají být namočeni Hrad, ČNB či firma Patria Finance. Motivy pro takové nařčení jsou pochopitelné. Hrad se vždy vymezoval proti politickým stranám a kritizoval jejich sekretariáty, ČNB vzdorovala úsilí politiků o změkčení podmínek na úvěrovém trhu, ale jak se do této společnosti dostala Patria Finance? Má stejnou adresu jako sdružení Lípa a její šéf Zdenek Bakala je ve výkonném výboru spolku. Jenže na stejné adrese sídlí několik desítek dalších firem, mj. poradenská společnost Arthur Andersen, a ve výkonném výboru sedí i jiní lidé.
Hlavní důvody odporu některých politiků proti Lípě jsou pravděpodobně v tom, že účastníci diskusí vyjadřují v mnoha případech odlišné názory. Postřehy z diskusí si přenášejí do života, a protože jsou často autoritami ve svém oboru, ovlivňují tak své okolí jiným směrem, než může být politikům příjemné. Vyjadřují například alternativní názory na hospodářskou politiku.
Lípa není žádnou tajnou sektou, od níž by společnosti hrozilo nebezpečí. Nemá žádné mocenské nástroje k prosazování svých názorů. Ostatně k jednotnému názoru se často ani nedospěje. Lípa je pouhý diskusní klub. Jak se vyjádřil jeden z pravidelných účastníků: "Pro mě je to něco jako jít do hospody na kus řeči se známými. Jistě, je to lépe organizované, na vyšší úrovni než v obyčejné hospodě, ale princip je stejný."

S využitím www.lipaos.cz stranu připravil: Michal Fialka