Na návsi v restauraci Pod Lípou ho znají všichni. Není divu. Vojnův Městec poblíž Žďáru nad Sázavou má zhruba sedm stovek obyvatel a lidé se tu nejen zdraví, ale ledacos o sobě i vědí.

Jenže fakt, že místní podnikatel Radek Koten začal dělat kariéru ve velké politice, jim dlouho unikal. "On byl vždycky takový tichý, slušný, nenápadný, do hospody nezašel. Já ho možná dva roky neviděl, přitom bydlíme kousek od sebe. A pak ho najednou najdu na prvním místě kandidátky u Okamury," říká asi šedesátiletý muž v montérkách, který zná Kotena od dětství. Není jediným, jehož sousedův překotný nástup do vysoké politiky zaskočil.

Nový šéf bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Radek Koten (52), který na sebe upozornil sdílením poplašných zpráv z dezinformačních webů a členstvím v několika proruských facebookových skupinách, skutečně neměl ještě v roce 2015 s politikou, ani komunální, nic společného. Vzhledem k jeho předchozímu životu na tom ale nebylo nic divného.

Nespokojenost s poměry

Koten, dnes důležitý člen hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, byl už od dětství, zejména kvůli svému chabému zdraví, trochu stranou dění. "Byl chudák hodně nemocný, měl těžké astma, nesměl proto ani jezdit na kole, báli jsme se o něj," vzpomíná jeho matka Markéta Kotenová.

Zlom přišel až na vojně, kam ho odvodoví lékaři i přes jeho zdravotní stav poslali. Jako vyučený elektrotechnik s maturitou ji strávil v Mikulově jako spojař pohraniční stráže.

"Možná to bylo změnou klimatu, ale moje zdraví se tam výrazně zlepšilo," vzpomíná Koten. Nejen proto má na vojnu dobré vzpomínky. Našel si tam navíc ženu, se kterou žije už třicet let a s níž má dvě děti − syna Stanislava a dceru Anetu.

Tři roky po revoluci, kterou říká, že uvítal, začal úspěšně podnikat. Firma, již vlastní se společníkem, se nyní věnuje zejména servisu a prodeji výpočetní techniky a sídlí v nedalekém Ždírci nad Doubravou. "Více než 20 let jsem dával svůj čas výhradně svému podniku a rodině," prohlašuje ve skromně zařízené kanceláři a zároveň prodejně.

Až uprchlická vlna a teroristické útoky znamenaly změnu.

"V létě na dovolené v Chorvatsku jsem si prohlížel čerstvě vzniklý web hnutí pana Okamury, jehož názory se mi už od roku 2013 velmi líbily. To, co on tehdy říkal o migraci, se do puntíku splnilo. Zároveň ve mně zrála nespokojenost s poměry a rozhodnutí začít se na politice nějak podílet. Brzy poté, ještě v témže roce 2015, jsem do hnutí vstoupil," vypráví Koten, oblečený v mikině se znakem SPD.

Zdá se, že jeho podnik, on osobně i celá rodina mají pověst bez poskvrny. "Bereme od nich počítače a jsme moc spokojení. Radek je velmi slušný člověk, on ani nemluví sprostě, je vstřícný, pracovitý, píše mi e-maily i o půlnoci," chválí ho například starosta Ždírce nad Doubravou Jan Martinec.

Nechce stát rozbíjet

Koten tvrdí, že ho do facebookových skupin Záchrana světa před Němci a ilumináty USA nebo Chceme pryč z NATO a EU − Rusko je náš opravdový přítel přidal někdo jiný. Navíc se domnívá, že takové weby je třeba právě kvůli bezpečnosti sledovat.

Kromě zpravodajství z různých zdrojů se prý čerstvě zvolený poslanec zajímá i o kulturu. V mládí četl Marka Twaina či Švandrlíkovy Černé barony. Dodnes má rád povídky Šimka a Grossmanna a Divadlo Járy Cimrmana. Z hudby pak Karla Kryla, Kabáty, ale i skupinu Ortel, která proslula kontroverzními protimuslimskými texty. "Nevidím na Ortelu nic závadného, byl jsem jednou na jejich koncertě a byl velmi kvalitní," říká.

Naopak mnoho chyb vytýká v souladu s programem Okamurova hnutí Evropské unii, NATO, Senátu a české i evropské liberální politice obecně. Že je hnutí, jehož je dnes jedním z nejznámějších představitelů, podle mnohých analytiků a politologů populistické a extremistické, odmítá.

Vzorný otec a manžel, milovník jižní Moravy a dobrého vína popírá, že by hnutí hesly povšechně odmítajícími imigranty a parazity vnášelo do společnosti zlou krev.

Stejně tak se mu nezdá, že by jeho program, který zahrnuje "radikální změnu politického systému", mohl být pro stále ještě křehkou českou demokracii nebezpečný. SPD přitom navrhuje rozsáhlé využívání referend a zrušení Senátu i snížení počtu poslanců.

"Nechceme stát nějak rozbíjet. Je to všechno běh na dlouhou trať, změny budou postupné a konzultujeme je s experty. Chceme ale, aby řádní lidé nedopláceli na to, že se chovají podle zákonů, a naše země byla dál bezpečná," říká bývalý volič ODS.

Ve Vojnově Městci dostalo Okamurovo hnutí s lídrem Kotenem 12,5 procenta hlasů. S nečekaným úspěchem SPD se však do malé vesnice na Vysočině vplížilo dosud nezvyklé politické dělení. "Mám Radka v podstatě rád, je to slušný člověk. Říkal jsem mu však, že s ním nesouhlasím, že podléhá dezinformacím. Jsem z toho, jak se tady celkově politika vyvíjí a jak se začínáme dělit, strašně zklamaný," míní například sociálnědemokratický starosta Karel Malivánek.