Dodávat zákazníkům výrobky s horšími parametry, než jaké se uvádí, je velký a zároveň nebezpečný podvod. Těžkou hlavu teď z něho má Japonsko, země ve světě pověstná svojí kvalitou a precizností.

K podfukům s kvalitou mate­riálů a díly se už přiznalo několik koncernů s nadnárodní působností. Začátkem října o neférových praktikách informovala společnost Kobe Steel. Automobilky Nissan a Subaru už předtím připustily, že výstupní kontrolu kvality prováděli i lidé, kteří neměli požadovanou kvalifikaci.

To ale nebyl konec. Japonská vláda se tento týden musela zabývat dalšími dvěma závažnými případy. Společnost Mitsubishi Mate­rials oznámila, že její tři dceřiné firmy falšovaly údaje o technických parametrech například těsnicích kroužků dodávaných mimo jiné japonských zbrojovkám. Zavádějící informace se týkaly rovněž četných dílů a materiálů vyráběných z hliníku a mědi.

"Takové jednání je zrada páchaná na vysoké důvěře, kterou si japonské firmy ve světě vydobyly," uvádí ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Hirošige Seko. Velice ho roztrpčilo to, že šéf Mitsubishi Materials Akira Takeuči o podvodném jednání věděl delší dobu, ale přiznal se teprve teď.

S pravdou šel ven také koncern Toray Industries, největší světový výrobce uhlíkových vláken se zhruba polovičním podílem na globálním trhu. Dodává také chemikálie, plasty a léčiva. Provinila se jeho dceřiná firma Toray Hybrid Cord, jejíž materiály se používají ve výrobě pneumatik a dalších autodílů.

"Zákon jsme neporušili, ani nevznikly žádné bezpečnostní problémy. Bylo to mezi námi a našimi zákazníky, proto jsme nic nezveřejnili," cituje agentura Reuters prezidenta společnosti Toray Akihira Nikakkua. Podle něj se společnost rozhodla reagovat "správným vysvětlením" na množící se diskuse na sociálních sítích. Prohlásil také, že pokud by se podobné případy v budoucnu opakovaly, firma se zveřejněním spěchat nebude.

Takový postoj vyvolává pochybnosti o tom, jakým způsobem jsou japonské koncerny řízeny a spravovány. "Japonci jsou sebevědomí, své normy považují za velice přísné. Zaměstnanci v továrnách si tak mohou myslet, že lze výrobek trochu ošidit, neboť bude i tak bezvadný," míní Atsuši Osanai, který na tokijské Univerzitě Waseda přednáší manažerům.

Gerhard Fasol, zakladatel poradenské firmy Eurotechnology, upozorňuje, že v mnoha japonských firmách stále vládnou "staré kádry", které prostě nelze kritizovat. "V takovém prostředí je velice těžké upozorňovat na nekalosti, či dokonce klást odpor. Zvláště pokud chcete ve firemní hierarchii stoupat," uvádí v německém listu Handelsblatt Fasol.

jarvis_5a1db186498e34d8c8de18de.jpeg
Aféra zasáhla také společnost Toray Industries, největšího světového dodavatele uhlíkových vláken.