Z mezinárodních měření konkurenceschopnosti české ekonomiky v porovnání s ostatními zeměmi lze vyčíst dvě zprávy − jednu dobrou a jednu špatnou. Tou dobrou je, že v této oblasti se naše ekonomika oproti stavu v pokrizovém období před pěti lety zlepšila. Navíc je na tom lépe než většina zemí někdejšího východním bloku. Zpráva špatná: v současnosti se Česko už příliš nezlepšuje, ale spíš stagnuje. Hlavně kvůli špatnému fungování státu, byrokracii, nekvalitním silnicím a zaostalým pevným linkám pro připojení k internetu. Dokazují to oba dva hlavní globální indexy, které kvalitu jednotlivých ekonomik měří.

Robotizace zasáhne vysokoškolsky vzdělanou třídu, zmizí desítky tisíc míst. Dělníků se tolik nedotkne, říká ekonom Vávra

Prvním z nich je Globální index konkurenceschopnosti (GCI), který každoročně vyhodnocuje Světové ekonomické fórum. Podle letošní edice tohoto žebříčku, zveřejněné v září, se Česká republika už třetím rokem drží na 31. příčce ze 137 hodnocených zemí. Po Estonsku je tak Česko zemí s nejlepším hodnoticím skóre ze všech postkomunistických zemí. Nejblíže je Polsko − na 39. místě − a pak Slovensko, které je na 59. příčce. Přitom ještě před pěti lety byla Česká republika na 46. pozici.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se