Na téma kvalita vládnutí hovořil na konferenci Kam kráčíš, Česko soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka. Uvedl, že pro demokracii v České republice je nebezpečné usilovat o změnu volebního systému nebo o rozšíření prvků přímé demokracie. Naopak je podle něj potřeba posílit důvěryhodnost veřejných institucí, vést skutečné politické debaty, třeba o tom, jaká míra transparence veřejné správy je žádoucí.

HN: Ve svém příspěvku na konferenci uvádíte, že u nás skončil klasický systém politických stran, který tu vznikl v devadesátých letech. Nové struktury s nástupem k moci avizují jednak snahu o změnu volebního systému, jednak útok na některé ústavní instituce, jako je třeba Senát. Může to ovlivnit úroveň české demokracie?

Chceme demokracii jako vládu zástupců zvolených lidem, nebo je pro nás důležitější omezená vláda, tedy systém brzd a rovnovah se silnou ochranou základních práv a svobod jednotlivce? Na Západě je vláda většiny jen jednou součástí celého systému. Tou druhou jsou silné záruky proti tomu, aby většina mohla rozhodovat úplně o všem: třeba ústavní soudy nebo vícekomorové parlamenty.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se