Stát se pouhé čtyři roky po vstupu do politiky protokolárně třetím nejvyšším ústavním činitelem v zemi je v dnešních nerevolučních časech husarský kousek. Třiačtyřicetiletému Radku Vondráčkovi, od středy novému předsedovi Poslanecké sněmovny, se povedl tak hladce, že to může vypadat jako náhoda. Leč není. Na svou strmou politickou kariéru si advokát z Kroměříže zadělal mnohem dřív, než se v roce 2013 upsal hnutí ANO.

Absolvent kroměřížského gymnázia a později Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně od mládí vynikal společenským založením, díky kterému snadno získával přátele. Vazby z té doby mu pomáhaly nejen jako spolumajiteli úspěšné kroměřížské advokátní kanceláře Vondráček a Opatrný, ale i v roli podnikatele.

"Poznal jsem ho už na gymnáziu, byl o ročník níž," říká Jaroslav Fránek, s nímž Vondráček v červenci 2010 napůl založil poradenskou společnost IWWAL consulting, která se specializovala na získávání dotací.

"Ve firmě byl hlavně kvůli své právní aprobaci, ale také jsem léta znal jeho pozitivní vztah k lidem, vstřícnost a snahu o domluvu. To byla jeho doména," vyzdvihuje Fránek Vondráčkovy předpoklady pro byznys.

Volejbalové podhoubí

Ovšem oba spolu hráli i volejbal. A právě díky vášni pro tento sport poznal budoucí šéf sněmovny další byznysmeny.

V klubu Agro Kroměříž s ním například kdysi závodně a později rekreačně hrával i Jan Hašek, předseda Okresní agrární komory v Kroměříži a šéf Agrodružstva Postoupky. "Radka Vondráčka znám řadu let a dodnes jsme v kontaktu. Konečně se předsedou sněmovny stal normální člověk, který není zatížen politickou minulostí, a navíc má skvělé vlastnosti − je kamarádský, sdílný, konstruktivní, hledá kompromis a umí se domluvit," nešetří ani Hašek chválou na nového šéfa dolní komory parlamentu.

Vylučuje však, že by právě on přivedl Vondráčka do hnutí, které založil agrární magnát Andrej Babiš a v němž od počátku hrál klíčovou roli zemědělský manažer Jaroslav Faltýnek ze sousedního Prostějova.

"Předpokládám, že určitě u toho byl podnikatel Vladimír Baďura z firmy Kromexim," říká starosta Kroměříže Jaroslav Němec z hnutí ANO. Baďura byl tehdy klientem Vondráčkovy advokátní kanceláře. HN se jej pokusily zeptat na podrobnosti, byznysmen vzkázal přes sekretářku, že se případně ozve, ale do uzávěrky tohoto vydání tak neučinil.

V únoru 2013 vznikla v Kroměříži buňka hnutí ANO (mimochodem, její předsedkyní byla Hana Houšťová, dnešní generální ředitelka firmy IWWAL Jaroslava Fránka) a na jednu ze schůzek byl pozván Vondráček, který podle svých slov do té doby volil ODS či Unii svobody. "Přišel jsem a nikoho z přítomných neznal," uvedl Vondráček pro HN. "Úplnou náhodou jsem si ale sedl vedle člověka, který mi byl od první chvíle sympatický. Byl to pan Faltýnek. Vůbec jsem nevěděl, že to je pravá ruka pana Babiše," popsal moment, který jej získal pro politiku.

Kádr na vzestupu

Vondráček patřil v Babišově hnutí hned od začátku mezi perspektivní kádry. Když dostal nabídku být ve volbách na podzim 2013 jedničkou zlínské kandidátky ANO, nezaváhal − a volby jej poprvé vynesly do Poslanecké sněmovny.

Rychle se stal jedním z nejaktivnějších zákonodárců a angažoval se i ve strukturách ANO. Například se zasadil o vstup vyloučeného člena ČSSD, předsedy její organizace na Praze 9 a člena vlivného finančního magistrátního výboru Jana Štrofa do ANO. Na jeho přihlášce je v kolonce garant Vondráčkovo jméno. Dnes je Štrof předsedou oblastního předsednictva ANO v Kroměříži, přestože má bydliště stále v Praze.

V komunálních volbách 2014 se stal Vondráček zastupitelem a po dobu dvou let i neuvolněným místostarostou Kroměříže. Na starost dostal problematiku rozvoje města a usedl do představenstva městské firmy Vodovody a kanalizace Kroměříž, v němž je dodnes.

To sice bylo v rozporu s Faltýnkovým předchozím voláním po omezení účasti politiků ve statutárních orgánech městských společností, ale na druhou stranu Vondráček promptně odprodal Jaroslavu Fránkovi podíl v IWWAL consulting, a vyvaroval se tak nařčení ze střetu zájmů.

Také Jana Pšejová, která byla za Vondráčkova místostarostování vedoucí Odboru rozvoje města Kroměříž, zdůrazňuje jeho mimořádné komunikační schopnosti. "Umí věcně jednat a domlouvat se bez emocí, a to se všemi. Drží slovo a umí být prostředníkem mezi lidmi. A taky je to velký milovník koček, to máme společné," usmívá se bývalá kroměřížská úřednice.

Populární mezi poslanci

Když se poslanci různých stran bez ohledu na sociální bublinu − v tomto případě stranickou příslušnost − potkávají v kuloárech, je to jako ve škole. Bývá jasně vidět, kdo je populární a kdo sympatie politiků nemá. Radek Vondráček obvykle patří do první kategorie.

Svým bodrým vystupováním, přirozeným smyslem pro humor a klidnými racionálními argumenty si získává oblibu.

"Znám jej jako férového chlapa," říká například místopředseda lidovců Jan Bartošek. Jeho stranický kolega Jiří Mihola zase napsal na Twitter hlášku "Správný chlap ve špatný straně, respektive hnutí".

Existuje však jedna výjimka. Jakmile dojde na kritiku šéfa ANO Andreje Babiše, patří Vondráček mezi bezvýhradně loajální členy hnutí.

"Znám dva Radky Vondráčky. Jednoho jako člena ústavně právního výboru, kde jsme debatovali nad zákony a vždy to bylo hodně racionální. Hodně jsme se shodovali kolem transparentních zákonů. A druhý bojoval na plénu za Andreje Babiše způsobem, kterým zpochybňoval práci policie, státních zástupců, tedy základních institucí, na kterých stojí právní stát. To pro mě bylo dost rozporuplné. A to byl druhý Radek Vondráček, kterého jsme bohužel poznali," popisuje nového předsedu sněmovny lídr starostů Jan Farský.

Zvolením do čela sněmovny se Radek Vondráček stal také novým opatrovníkem jednoho ze sedmi klíčů od korunní komory svatovítské katedrály, ve které jsou uloženy české korunovační klenoty.

Vzácnou součást svého úřadu převzal ještě dřív, než mu jako novému šéfovi sněmovny představili jeho vlastní ochranku. "Už ho mám," potvrdil necelé tři hodiny od svého zvolení, "je zamčený v trezoru."

Při zmínce o unikátním rituálu vyzvedávání klenotů se mu rozsvítí oči. "Doufám, že budu mít možnost u toho být," neskrývá upřímné nadšení z takové představy. "Pan prezident prý naznačil, že by to mohlo být už tuto zimu," těší se.

jarvis_5a1721e6498e0896efa9810c.jpeg
Stát se čtyři roky po vstupu do politiky protokolárně třetím nejvyšším ústavním činitelem v zemi je husarský kousek. Třiačtyřicetiletému Radku Vondráčkovi se to podařilo.
Foto: ČTK