Sotva se v pondělí nová Poslanecká sněmovna sešla, týkalo se jedno z prvních hlasování vítěze voleb, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Poslanci řešili, kdo ovládne mandátový a imunitní výbor, který by mohl opakovaně rozhodovat o Babišově vydání k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapího hnízda. Při hlasování navíc nastala vážná roztržka mezi jednotlivými kluby. ANO chtělo výboru dominovat, nakonec ale ustoupilo tlaku ostatních stran.

19 členů

bude mít nový mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny. Zastoupení tak získaly všechny sněmovní kluby.

Imunitní výbor bude důležitý nejen pro Babiše, ale i pro jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka, předsedu poslaneckého klubu ANO. Oba vyšetřuje policie v souvislosti s podezřením z padesátimilionového podvodu pro Farmu Čapí hnízdo. Členové výboru dostanou do ruky podrobnosti z vyšetřovacího spisu a doporučí sněmovně, jak o imunitě obou politiků hlasovat. "Obecně platí, že čím méně bude mít výbor členů, tím větší bude vliv ANO na jeho rozhodování," uvedl Jan Farský, předseda klubu starostů.

Na začátku vyjednávání žádalo ANO, aby se výbor zúžil z nynějších patnácti na jedenáct členů. Vzhledem k tomu, že se místa rozdělují podle volebního výsledku, mělo by ANO v takovém shromáždění nárok na pět křesel. "Pak by stačil jeden hlas navíc a měli by většinu," upozornil jeden z poslanců Demokratického bloku, který nechtěl být jmenován. Babiš by podle něj mohl snadno docílit toho, že se výbor postaví proti jeho vydání. 

Výbory nové sněmovny

Imunitu hlídají všichni

O počtu členů mandátového a imunitního výboru rozhodovalo až páté hlasování nových poslanců po téměř dvouhodinovém sporu o počet členů výboru. Hlasovalo celkem 199 zákonodárců, 174 z nich podpořilo návrh, aby se počet členů výboru zvýšil na 19. ANO v něm bude mít osm členů, piráti a SPD po dvou, komunisté a sociální demokraté po jednom. Na Demokratický blok, který vytvořili ODS, lidovci, TOP 09 a starostové, připadlo pět míst.

Stíhání za Čapí hnízdo

Na post šéfa mandátového výboru podpoří piráti Petra Gazdíka z hnutí starostů. Místo předsedy ale chtějí obsadit také komunisté. Výbor by mohl mimo jiné rozhodovat o doporučení, zda by měla sněmovna opětovně vydat předsedu ANO Andreje Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Okamurovec na bezpečnost

Svého kandidáta do čela bezpečnostního výboru vybrala SPD Tomia Okamury, výbor by jí měl připadnout podle dohody s ANO. Navrhne Radka Kotena, sympatizujícího s Ruskem a jeho prezidentem Vladimirem Putinem. Na sociálních sítích dříve sdílel poplašné zprávy z webu Aeronet, který je považován za dezinformační. Křeslo předsedy hospodářského výboru by měl podle SPD obsadit místopředseda hnutí Radim Fiala.

Navíc by v jedenáctičlenném sboru neměli žádné zastoupení starostové a TOP 09. Předseda klubu starostů Farský chtěl počet členů zvýšit na osmnáct, nakonec jich bude devatenáct, což oběma nejmenším klubům zajistí posty. "Zastoupení by v tomto výboru mělo mít všech devět stran," podpořila návrh poslankyně ODS Miroslava Němcová. Připomněla, že výbor je neveřejný, řeší citlivé informace z trestních kauz a každá strana má mít přehled o tom, co se za zavřenými dveřmi děje. 

Proti se stavěli poslanci za ANO, ČSSD, komunisty či SPD Tomia Okamury. Jako první ustoupila tlaku sociální demokracie, následovali komunisté a nakonec i ANO. "Ustoupili jsme, abychom neblokovali ustavení sněmovny," vysvětloval změnu poslanec Radek Vondráček z hnutí ANO. Právě on by se díky podpoře své strany, komunistů, okamurovců a pirátů měl stát předsedou sněmovny. Je jediným kandidátem na tuto pozici.

Vondráček ale odmítá, že by jeho strana navrhovala zmenšení imunitního výboru, aby snadněji bránila vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. "Jeden z důvodů, proč jsme prosazovali menší mandátový výbor, je to, že se tam pracuje v neveřejném režimu. Když tam pošlete devatenáct lidí, můžete tu neveřejnost škrtnout," reagoval na dotazy novinářů.

Řada kritiků hnutí ANO je ale přesvědčená, že jeho vedení chtělo nízký počet členů výboru právě kvůli získání převahy. "ANO bylo donuceno ustoupit a pustit do mandátového výboru všechny sněmovní strany. Evidentně nechtělo, aby byla viditelná hlasovací koalice s Okamurou a komunisty, kterou mělo pro tento účel připravenou," uvedl končící premiér za ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jednání ukázalo, jak těžko bude nová sněmovna hledat shodu. Poslanci se vzájemně obviňovali z toho, kdo může za průtahy s řešením podoby výborů. Babiš a lidé z ANO tvrdili, že viníkem jsou strany Demokratického bloku, ty oponovaly, že ANO nemělo zájem se domluvit. Ve středu má schůze pokračovat volbou předsedy sněmovny.