Oscarovému režisérovi Woodymu Allenovi je z aféry hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina "smutno". "Zároveň ale nechcete, aby to vedlo k atmosféře honu na čarodějnice, k atmosféře Salemu, kdy každý chlap, který v práci mrkne na ženu, najednou bude muset volat právníkovi, aby ho hájil," prohlásil pro BBC Allen, který s Weinsteinem spolupracoval například na snímku Vicky Cristina Barcelona.

Producent a spoluzakladatel věhlasné společnosti Miramax čelí obviněním ze závažnějších činů, než je pomrkávání na kolegyně. Několik hereček ho dokonce nařklo ze znásilnění, což producent, kterého kvůli skandálu vyhodila jeho vlastní firma The Weinstein Company, odmítá. Přiznal ale, že jeho chování způsobilo "mnoho bolesti".

Také Allen v minulosti odmítl obvinění z toho, že zneužíval svou adoptivní dceru. Jeho slova o pomrkávání nyní vzbudila povyk nejenom na sociálních sítích. "Prostě nemrkejte na ženy v práci. Jednoduché pravidlo: pokud byste to nechtěli zažít od spoluvězně, nedělejte to kolegyni," zněl jeden z twitterových vzkazů Allenovi a mužům obecně.

Co je ještě lichotka či nadsázka a co už je sexuální obtěžování, se teď mnohem intenzivněji než dřív snaží definovat komentátoři, aktivisté i běžní uživatelé sociálních sítí. Spouštěcím momentem byla výzva herečky Alyssy Milano, aby všechny ženy, které zažily sexuální obtěžování či útok, použily hashtag #MeToo (já také).

"Tím bychom mohly dát lidem nahlédnout, jak velký problém to je," napsala Milano v reakci na Weinsteinovu aféru. Odezva byla obrovská. Jen na Facebooku se během prvních 24 hodin po hereččině tweetu do debat pod příspěvky se zmíněným hashtagem zapojilo 4,7 milionu uživatelů.

Příliš rychlá sexuální kontrarevoluce

Řadě lidí ale vadí, že Milano pojala výzvu tak zeširoka a spustila kampaň, v níž #MeToo může odkazovat jak ke znásilnění či zneužívání, tak k sexistickým poznámkám či nemístným vtipům.

"Tím, že se to spojuje, se snižuje opravdové násilí," myslí si socioložka Jiřina Šiklová.

Ani britskému spisovateli Douglasovi Murraymu se nelíbí, když se do jednoho pytle opatřeného logem #MeToo hází obvinění ze zneužití i léta starý incident, při němž Michael Fallon, dnes už bývalý britský ministr obrany, sáhl novinářce na koleno. "Nová generace je podporována v tom, aby redefinovala, co je přijatelné, způsobem, jenž zachází příliš daleko," napsal Murray v textu pro časopis The Spectator. Podle Murrayho se nacházíme uprostřed příliš rychlé sexuální kontrarevoluce, při níž je to, co bylo včera považováno jen za neohrabané vyjádření, dnes důvodem k vyhazovu.

Na koho dopadla aféra Weinstein

Socioložka Marcela Linková je ovšem toho názoru, že kampaň, již odstartovala Weinsteinova aféra, má poukázat na každodenní nepřátelské a útočné chování k ženám, a to ve všech jeho podobách. Ať už jde o znásilnění na jednom konci, nebo o pokřikování na ulici na konci druhém.

"Jde o škálu násilného, nevítaného a ohrožujícího chování, cíl je ale stejný: zastrašit, ponížit, vykázat do určitých mezí," vysvětluje Linková.

Také aktivistka Eva Svobodová míní, že dělicí čára mezi útokem a obtěžováním během celospolečenské diskuse se kreslit nemá. "Kultura sexismu a všudypřítomného sexuálního obtěžování je nějaký základ, který vede k sexuálnímu násilí," myslí si členka feministického hnutí Čtvrtá vlna, které v krátkém videoklipu upozornilo například na sexismus na uměleckých vysokých školách.

Poslední video Čtvrté vlny se jmenuje My taky. Ženy v něm odříkávají věty, které od mužů slýchají na ulicích či v práci. Kromě zjevných oplzlostí ve videu zazní i zdánlivě nevinné "sluší ti to". To jistě může vyvolat allenovské povzdechnutí nad tím, že už nelze na ženy beztrestně pomrkávat, případně jim pomáhat do kabátu.

Jak ale upozorňuje Svobodová, klíčový je kontext, v němž taková lichotka zazní. Například od kamaráda je to v pořádku. "Aby to ale na mě křičel někdo cizí, to si myslím, že je negalantní a neslušné," říká.

Podle ní už je na čase, aby pravidla slušného chování nevytvářeli jen mužští mistři etikety, kteří poučují o tom, že ženy mají sedět na kraji židle a nikdy si nemají samy dolévat víno. "Etiketa by měl být konsenzus mezi muži a ženami," je přesvědčená Svobodová, která ale zároveň dodává, že je pochopitelné, pokud jeho dosažení bude chvíli trvat.

"Opravdu zásadní je rozhodnutí ženy. Když muž udělá chybu, je to v pořádku. Jde o to, aby akceptoval, když žena řekne: Toto je mi nepříjemné," vysvětluje.

Ani odborník na marketing Martin Jaroš nechápe kampaň #MeToo jako hon na čarodějnice nebo útok na svobodu flirtovat. "Za sebe říkám, že mi to otevřelo oči. Fakt jsem předtím nemyslel, že až tolik žen má tak blbé zážitky, a to i u nás v ČR," napsal Jaroš na Facebook.

Dodal ale, že stahovat umělecká díla provinilců už je příliš. Narážel tím například na neuvedení filmu komika Louise C. K., který v reakci na obvinění přiznal, že masturboval před svými kolegyněmi. Nebo na rozhodnutí režiséra Ridleyho Scotta přetočit všechny scény Kevina Spaceyho, jenž měl před dvaatřiceti lety obtěžovat tehdy čtrnáctiletého kolegu, v již hotovém filmu Všechny peníze světa.

Diskuse o tom, jak a zda vůbec oddělovat genialitu umělce od jeho nevalných morálních kvalit, se vedla už mnohokrát před Weinsteinem nebo Spaceym. Naposledy například letos v únoru, když Casey Affleck přebíral zlatou sošku za svůj výkon v dramatu Místo u moře, zatímco se v zákulisí šuškalo o jeho nevhodném chování k ženám, které vedlo nejméně ke dvěma mimosoudním vyrovnáním.

Během ceremoniálu projevila nesouhlas pouze herečka Brie Larsonová, která Affleckovi sošku sice předala, ale nezatleskala mu.

Nyní hrozí, že na příští předávání cen už se Affleck nepodívá. Požaduje to petice, která vznikla poté, co akademie odebrala členství Harveymu Weinsteinovi.

Češky se bojí, nebo si poradí?

Kampaň #MeToo nespadla z nebe. Weinsteinova aféra byla jen pomyslným špendlíkem, který propíchl napjatou bublinu. Už před ní v USA narůstal počet nahlášených případů sexuálního obtěžování, jak poukázal týdeník The Economist. Ten si také mezi Američany nechal udělat průzkum, který ukazuje, že názor na to, co už je nepřípustné, nemění jen ženy. Mladší muži oproti těm starším podle průzkumu chovají k ženám větší respekt a také se s nimi spíš shodnou na tom, jaké chování je přijatelné. Ostatně první větou Weinsteinova prohlášení, které vydal poté, co obvinění na jeho adresu začalo přibývat, bylo vysvětlení, že vyrůstal v odlišné kultuře 60. a 70. let.

Hashtag #MeToo tak možná, alespoň do určité míry, jen urychlí to, co by stejně přinesla generační obměna.

Pokud ale jde o Česko, socioložka Linková případný optimismus mírní. Podle ní by se i v českém prostředí jistě našly případy sexuálního obtěžování či zneužívání ze strany umělců nebo politiků. Češky se ale zatím bojí veřejně vystoupit. "A je také pravda, že diskuse, které se v zahraničí již dvacet let vedou o tom, co sexuální obtěžování je či jak nastavit hranice nevhodného chování, tady prostě nejsou," podotýká Linková.

Její kolegyně z oboru Jiřina Šiklová to ale vidí opačně − české ženy si veřejně nestěžují, protože si dovedou poradit i bez toho. "Do takovýchto extrémů (jako v Hollywoodu) to u nás nepůjde. U nás jsou ženy opravdu vnitřně emancipované," myslí si Šiklová. A k celosvětové kampani dodává, že racionální debata na téma obtěžování žen může přijít teprve tehdy, až opadnou extrémy na obou stranách.