Europoslanci chtějí, aby se mezi členské země EU povinně přerozdělovali prakticky všichni uprchlíci, kteří se dostanou do Evropy. A to průběžně, ne jen nárazově. Evropský parlament by měl ve čtvrtek schválit návrh, který počítá s existencí povinných uprchlických kvót. Následně o něm ale budou ještě rozhodovat členské země EU. Ty ovšem ke kvótám zdaleka tak vstřícné nejsou.

Parlament navrhuje zásadní změnu současných azylových pravidel v unii, zvaných Dublinský systém. Podle nich je za žadatele o azyl zodpovědná ta země EU, na jejíž půdu daný člověk vkročil jako první. Drtivou většinu případů by tedy měly řešit státy jako Itálie nebo Řecko.

Podle europoslanců je to nesmysl, protože země na vnější hranici EU nemohou takovou zátěž samy zvládat. Chtějí proto, aby byli uprchlíci, kteří mají šanci získat azyl, z Itálie nebo Řecka automaticky posláni do dalších států unie. Ekonomické migranty by naopak měly tyto země rovnou vyhostit.

12 běženců

přijalo Česko na základě dočasných kvót, jejichž platnost skončila v září.

"Chci, aby vznikl úplně nový azylový systém, založený na solidaritě, s jasnými pravidly," říká švédská europoslankyně Cecilia Wikströmová, která má návrh na starosti.

Uprchlíky by si měly na základě kvót přerozdělit všechny státy, tedy i Česko. Postoj Evropského parlamentu je tak výrazně radikálnější než názor Evropské komise. Ta navrhla, aby kvóty začaly platit jen v případě, že některou ze zemí EU zasáhne mimořádně silná migrační vlna.

Europoslanci dnes ale nejspíš odhlasují, aby se uprchlíci přerozdělovali neustále. A navíc nejspíš odsouhlasí i výzvu, aby státy, které by kvóty nechtěly respektovat, přišly o část peněz, které čerpají z evropských fondů.

Čeští europoslanci jsou vesměs proti. "Povinné přerozdělování uprchlíků i hrozbu odnětí eurofondů jednoznačně odmítám," říká Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Stejný postoj má i Petr Ježek (za ANO): "Navrhoval jsem, aby kvóty byly jen dobrovolné. Ale nálada tady v Evropském parlamentu je taková, že povinné přerozdělování nejspíš zůstane."

Proti tomu, aby kvóty na uprchlíky fungovaly neustále, je i Luděk Niedermayer (TOP 09). Podle něj by ale v nějaké omezenější formě mělo Česko i další země EU skutečné uprchlíky přijímat: "Reforma současných pravidel je potřeba, protože jsme se dostali na hranu kolapsu Schengenu. A to by byla obrovská katastrofa jak pro Česko, tak pro celou EU," varuje Niedermayer. Tvrdí, že pokud zbytek unie neulehčí státům, jako je Itálie a Řecko, přestanou se tyto země o migranty jakkoliv starat a prostě je pošlou dál do Evropy, což by znamenalo konec schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Na podobě nového azylového systému se Evropský parlament nakonec bude muset dohodnout se zeměmi EU. Jejich premiéři či prezidenti se minulý měsíc na sum­mitu v Bruselu domluvili, že se ohledně nové podoby azylového systému budou jejich země snažit dohodnout jednomyslně.

Pokud tato dohoda bude platit, znamená to, že Česku by už ohledně kvót nehrozilo přehlasování, ke kterému došlo před dvěma lety při debatě ohledně dočasných kvót na rozdělování žadatelů o azyl. Česko na jejich základě přijalo 12 uprchlíků.