Ke strojům a robotům se dostal náhodou. Na střední škole se rozmýšlel mezi studiem práv, strojní fakultou a architekturou. Když se ale vrátil z ročního studia ve Spojených státech, neměl na výběr. Naučil se sice dobře anglicky, ale prošvihl všechny přijímačky. Bez nich mohl zamířit jen na "strojárnu".

Ke strojařině měl odmalička blízko. "Většinu léta jsem pomáhal otci v jeho zámečnické firmě, často jsem měl ruce od barvy a od šmíru," vzpomíná Pavel Bezucký, nový obchodní ředitel firmy Universal Robots.

To, že ho baví pracovat s moderními technologiemi, zjistil v zahraničí. Při studiu odjel na tři měsíce do Belgie, kde si vyzkoušel pracovat s automatizovanými systémy.

Pavel Bezucký (43)

Pochází z Břeclavi. Absolvoval studium na Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky na Vysokém učení technickém v Brně, kde kromě inženýrského titulu získal i MBA. Jeho největším koníčkem je rodina a kutilství.

Po škole pracoval sedm let v tuzemské pobočce rakouské firmy B+R, která se zabývala automatizací. Poté odešel do Rockwell Automation, kde působil čtyři roky. V největší světové společnosti zaměřené na průmyslovou automatizaci měl na starosti rozvoj obchodu ve střední a východní Evropě.

Ředitel musí řešit každý detail

Jeho dalším zaměstnavatelem se stala liberecká firma CNC Tvar. Ta se zaměřuje na výrobu součástek pro výrobce turbín do vodních elektráren.

Nejprve pracoval jako obchodní ředitel, další dva roky společnost a jejích 130 zaměstnanců vedl. "Uvědomil jsem si, že kariérní postup občas naráží na rozpor mezi očekáváním a realitou. Jako obchodní ředitel jsem byl zvyklý řešit důležité problémy, zatímco jako generální ředitel jsem se musel zabývat i vedlejšími detaily," přibližuje úděl ředitele Bezucký.

Liberecké firmě se pod jeho vedením dařilo. Každý rok rostla o desítky procent, a to i v období krize. "Nebáli jsme se zpočátku riskovat s novými technologiemi. Podařilo se nám firmu protlačit mezi největší výrobce komponent pro vodní turbíny na světě. Z neznámé firmy jsme se stali dodavateli nejlepším výrobcům elektráren," popisuje svůj úspěch Bezucký.

Pauza na tři měsíce

Z podniku odešel po pěti letech kvůli náročnému cestování mezi rodnou Břeclaví a Libercem. "Říkal jsem si, že se do zaměstnání nevrátím a zkusím založit vlastní firmu. Přemýšlel jsem nad tím, že bych se mohl naplno věnovat například koučování," říká manažer.

Čtyři hodiny po odchodu z firmy ale dostal další pracovní nabídku, a to do Universal Robots. Bezucký sice na nabídku kývl, nicméně se rozhodl udělat si tříměsíční volno, aby si odpočinul. "Nejprve jsem odjel s kamarády na jachtařské závody, zbytek volného času jsem strávil na stavbě s rukama v maltě," říká.

Poté se k automatizaci vrátil. "Cítil jsem, že kolaborativní robotika je nesmírně perspektivní obor. V Universal Robots mám možnost věnovat se robotice jinak než ve firmách vyrábějících tradiční průmyslové roboty," vysvětluje manažer, který do společnosti nastoupil letos v srpnu a má na starosti obchod v Česku a na Slovensku.

Jeho cílem je každý rok dvojnásobně růst. "Máme nyní zhruba 60 procent trhu s kolaborativní robotikou," dodává Bezucký, který chce dostat roboty i do malých a středních firem. Ty podle něj nyní čelí nárůstu zakázek a zároveň akutnímu nedostatku pracovníků na trhu.

"Řada menších firem se jich bojí nebo ani netuší, že by jim roboti mohli pomoci. Technologie se zjednodušila, je bezpečná a robot může pracovat bok po boku s člověkem," vysvětluje Bezucký, podle kterého si malé kolaborativní roboty mohou dovolit i menší firmy. Jejich naprogramování podle něj zvládne i úplný začátečník.

"V případě, že robot pracuje spolu s člověkem, oba jsou o 85 procent produktivnější, než když daný úkon dělají každý zvlášť," říká Bezucký. Investice do robotů se podle něj společnostem vrací díky zvýšení produktivity během šesti až dvanácti měsíců.