Nepočítejte s námi, vaše výzvy jsou špatným vtipem, vzkazuje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek šéfovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Ten po volbách vyzval k těsné spolupráci demokratických středopravých stran. Rozdrobení na několik stran, které cílí na podobný elektorát a voliči žádnou z nich výrazně nepreferují, podle Kalouska nemá smysl.

Při otázce, co na takový plán říká, ale Bělobrádek v rozhovoru pro HN nasadí ironický tón. "Vezměte si, jak vznikla TOP 09. A lidé, kteří rozbili středopravý prostor, teď mluví o nějaké integraci? To je naprostý nonsens, špatný vtip," neudrží tón hlasu na normální hladině. A dává tím znát, že lidovci Miroslavu Kalouskovi dosud neodpustili, že se od strany odtrhl a založil TOP 09, která KDU-ČSL odvedla část voličů.

Po volebním výsledku necelých šesti procent se lidovci museli v rámci sněmovny přestěhovat do menších prostor. V nových kancelářích jsou teprve pár dní. Po předchozích "nájemnících", zákonodárcích Úsvitu, nestihli ještě ani vymalovat. Patrné je to z vybledlého místa na stěně Bělobrádkovy kanceláře, kde visel nevelký obraz. Na hřebíček, který po něm ve stěně zůstal, noví obyvatelé pověsili malý krucifix.

Lidovci teď po čtyřech letech nejspíš zamíří do opozice. Případnou účast na budoucím kabinetu přesto Bělobrádek zatím nevylučuje. "Nesměl by v něm být předseda ani člen vlády, kterému hrozí trestní stíhání. Nesměl by být závislý na hlasech komunistů a SPD. A musela by tam být shoda na našich programových prioritách a na elementárních národních zájmech, především aktivní roli v EU a NATO," vyjmenovává Bělobrádek podmínky, za kterých by se lidovci do vlády znovu zapojili. Nebo ji alespoň podpořili.

Jenže k takovému řešení podle něj šéf hnutí ANO Andrej Babiš ochotný není. "O vládě se prostě nejedná. Vítězné ANO a prezident se zkrátka rozhodli sestavit vládu, která nemá šanci získat důvěru," tvrdí.

Poraženecká nálada Pavla Bělobrádka po volebním výsledku lidovců nepřepadla. Ostatně, ztráta čtyř poslaneckých křesel se výrazně neprojevila ani na důvěře, kterou v něj straníci stále mají. Na celostátní konferenci, která je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy, dal Bělobrádek před dvěma týdny svou funkci k dispozici. Pro jeho setrvání v čele partaje ale hlasovala − jak sám přiznává − i pro něj překvapivá většina 56 delegátů, proti bylo jen 13.

Možná i proto si Bělobrádek nepřipouští, že by se na relativně špatném výsledku strany mohly zásadněji podílet i jeho kontroverzní výroky před volbami, za které sklidil vlnu kritiky. Negativní ohlas mělo třeba jeho prohlášení o samoživitelkách ve finanční nouzi, kterým šéf lidovců v dubnu v deníku E15 doporučil, ať si "najdou jiného chlapa". Později se omluvil s tím, že to byla nadsázka. V létě zase na Facebooku poučoval původní profesí veterinář Bělobrádek mladou blogerku, že její pes nezemřel, ale "chcípl nebo pošel". Vysvětlení, že prý šlo jen o žert, ale řadu kritiků neuspokojilo.

Zpětně k oběma případům Bělobrádek dodává, že pokud některé z voličů natolik ovlivnily, že lidovce kvůli nim nevolili, je to jejich problém. "Jestli jsou pro ně lepší lidé, kteří zpochybňují naše členství v NATO nebo se fotí s extremisty, a volí je jen proto, že jsou noví, tak to svědčí spíš o nich než o mně," říká.

Sebevědomí je patrné i z varianty, kterou za lidovce pro budoucí lepší úspěch liberální pravice nabízí. "Určitě mohou kandidovat na našich kandidátkách," vzkazuje zájemcům. A stejně sebevědomé je i vysvětlení, proč by se podle něho zástupci TOP 09, Starostů nebo i dalších měli vzdát rovnocennější volební koalice. "Protože jsme nejsilnější," odpovídá bez zaváhání rozhodným tónem Bělobrádek. Rozdíl mezi jeho stranou a výsledkem TOP 09 a STAN přitom byl jen několik desetin procenta.

Přesto Bělobrádek odmítá výhradu, že na takové furiantství není při minimálních výsledcích zmíněných stran prostor. "Furiantství bylo nejít na naši kandidátku za podmínek, které byly úplně stejné jako koalice," naráží na předvolební rozchod se Starosty.

Ten ostatně také zanechal na vzájemných vztazích obou stran dosud nezhojenou trhlinu. "Rozešli jsme se po vzájemné dohodě," znovu během rozhovoru Bělobrádek zvyšuje hlas. "To, co vykládá třeba pan Farský, že jsme je vykopli, je hanebná lež!" tvrdí o okolnostech ukončení spolupráce, kterou v půli srpna na tiskové konferenci lidovci zveřejnili.

Pro lidovce neobvyklá role opoziční síly jim prý dá prostor pro lepší sebeprezentaci. "Dosud jsme se možná z nezkušenosti více věnovali agendě, abychom plnili program. A výsledky své práce jsme neprodávali."

"Prodávat" a propagovat výsledky lidovecké práce hodlá z pozice předsedy Pavel Bělobrádek nejspíš už jen dva roky. Na příštím sjezdu se už o post zřejmě ucházet nebude. "Po Vojtěchu Filipovi jsem už nyní nejdéle sloužící předseda strany. A to je na člověku znát." Z politiky prý odejít úplně nechce. Poté, co ho v čele KDU-ČSL nahradí nový lídr, se ale hodlá věnovat především rodině. "Můj syn půjde příští rok do školy a bude tatínka intenzivně potřebovat," dodává Pavel Bělobrádek.


 

V textu jsme opravili nesprávný termín "celostátní kongres" na správné "celostátní konference". Za nepřesnost se omlouváme.