Německo zažívá něco, co léta nepamatuje. Jeho hospodářství se daří už osmý rok a nikdo z tamních topekonomů nepředpokládá, že dobré časy brzy skončí. Spíše naopak, i když v odborných kruzích nechybějí ani hlasy nabádající k obezřetnosti.

"Na současném hospodářském vzestupu, který začal koncem roku 2009, je nejpozoruhodnější to, jak rychle přibývá nových pracovních míst," uvádí Bert Rürup, šéf výzkumného ústavu HRI (Handelsblatt Research Institute).

Prognostici, včetně zahraničních, letos upravovali své předpovědi pro Německo pouze jedním směrem − nahoru. Naposledy tak učinila Evropská komise. Ve čtvrtek zveřejněném podzimním výhledu letos počítá s meziročním růstem německého HDP o 2,2 procenta. Ve srovnání s jarní předpovědí (1,6 procenta) je to výrazné zlepšení. Stejně tak ve vztahu k Česku, kde letos očekává vzestup o 4,3 procenta ve srovnání s jarními 2,6 procenta.

"V nejvyšších firemních patrech panuje vynikající nálada," hodnotí výsledky říjnového průzkumu mezi 7000 německými firmami mnichovský ústav IFO, podle kterého jede ekonomika "na plný plyn". Daří se průmyslu bez ohledu na to, že v září se jeho produkce ve srovnání se srpnem snížila o 1,6 procenta. Ale příliv objednávek dále zesílil, hlavně od partnerů z ostatních zemí eurozóny, kteří poptávají především stroje a zařízení.

"Současný hospodářský obraz je velice příznivý," konstatuje Achim Wambach z mannheimského Centra pro evropský výzkum (ZEW). Jeho kolega Gustav Horn z ústavu IMK, který má blízko k německým odborům, je zdrženlivější. "Teprve až bude toto desetiletí za námi, bude možné zpětně říci, zda bylo zlaté, či nikoli," říká Horn. Oceňuje, že ekonomika se mnohem více než v předchozích letech opírá o domácí spotřebu. Ale současně si myslí, že Německo by se nemělo svými hospodářskými výsledky opájet.

JAK SI VEDE NĚMECKÉ HOSPODÁŘSTVÍ

Rizika potenciálně ohrožující hospodářskou prosperitu není radno podceňovat, míní Dennis Snower z Ústavu světové ekonomiky v Kielu. "Úrokové sazby jsou extrémně nízko, což není normální. O stabilitě finančních trhů hovořit nelze, takže na nich může kdykoli propuknout zmatek. Evropské unii chybí nejenom jednotná imigrační politika, nýbrž také jasná strategie snižování veřejných dluhů," jmenuje Snower.

Pětičlenný sbor vládních hospodářských poradců, nazývaný jako "rada moudrých", ve své středeční zprávě politiky v Berlíně upozorňuje, že největší evropská ekonomika vzhledem ke značnému vytížení svých kapacit riskuje přehřátí. Částečnou vinu za tento stav připisuje mimořádně uvolněné měnové politice Evropské centrální banky.

Německým ekonomům jsou už delší dobu trnem v oku nejenom velice nízké úrokové sazby, které nastavila pro celou eurozónu, ale také její nákupy státních i korporátních dluhopisů. Německo, kde je nezaměstnanost na historickém minimu, hospodaří podle zmíněné zprávy v podmínkách, jež se podstatně liší například od Španělska nebo Itálie. Jeho potřebám by vyhovovaly mnohem vyšší úrokové sazby, než jsou ty současné.