Miliony lidí v Jemenu nemají přístup k potravinám a hrozí jim hladomor. Arabská koalice vedená Saúdskou Arábií se rozhodla blokovat přístavy a letiště v Jemenu ve snaze zabránit tamním šíitským povstalcům v dalším vyzbrojování. Jde o reakci na sobotní útok, při kterém byla z jemenského území odpálena raketa na letiště v Rijádu. Střelu zlikvidovala ve vzduchu saúdskoarabská protivzdušná obrana a nikomu se nic nestalo. 

Rijád tvrdí, že raketu vypálily oddíly šíitského Hizballáhu z území kontrolovaného v Jemenu šíitskými povstalci Húsíi. Saúdská Arábie následně obvinila Írán z toho, že povstalcům v Jemenu dodává zbraně, a pohrozila, že situaci může interpretovat jako výzvu k válce. Teherán obvinění odmítá.

Podle íránského prezidenta Hasana Rúháního, jehož země jemenské šíity podporuje, byl raketový útok pouze reakcí jemenských šíitských povstalců na vojenské akce vedené Saúdskou Arábií v Jemenu.

Bílý dům sobotní útok odsoudil s tím, že ohrozil bezpečnost celého regionu. Podle prohlášení z Washingtonu byla při útoku použita střela, kterou dosud Jemen neměl. "Vyzýváme OSN, aby nechala pečlivě prověřit důkazy o tom, že íránský režim vede v Jemenu válku, aby naplnil své regionální ambice," stojí v prohlášení Bílého domu.

Egyptský prezident a spojenec Saúdské Arábie, Abdal Fattáh Sísí řekl, že by se Írán neměl vměšovat do vojenských záležitostí zemí Perského zálivu.

Na raketový útok reagovala koalice pod velením Saúdské Arábie uzavřením jemenských přístavů a letišť. V důsledku blokády se v Jemenu zvýšily ceny pohonných hmot o 60 procent. Oznámila to OSN, podle níž se u benzinových pump tvoří dlouhé fronty.

 

OSN varuje před největším hladomorem v Jemenu za desetiletí

Pokud vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií nepovolí přístup humanitární pomoci do Jemenu, hrozí zemi největší hladomor na světě za několik desetiletí. Obětí mohou být miliony. Ve čtvrtek to řekl šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) Mark Lowcock.

 
DVĚ VĚTVE ISLÁMU

Sunnitský islám:

• Jedná se o početnější ze dvou větví islámu.

• Sunnitských muslimů je na světě 75-90 procent.

• Jako hlavní náboženství má sunnitský islám Saúdská Arábie. Dominantní je rovněž ve všech státech severní Afriky a v Indonésii.

Šíitský islám:

• Větev islámu, ke které se hlásí méně věřících.

• Rozdělení je dáno historicky. Sunnité za nejvyšší duchovní autoritu a následníka proroka Mohameda považují znalce Koránu. Šíité naopak považují za důležitější příbuzenství se samotným prorokem.

• Šíitský islám převažuje například v Íránu nebo Iráku.

• Jemenští povstalci podporovaní Íránem jsou šíité. Konflikt má tedy kromě geopolitických zájmů jednotlivých aktérů i náboženský rozměr.

Lowcock navštívil Jemen minulý týden a o situaci informoval Radu bezpečnosti OSN. Poté uvedl, že je potřeba okamžitě uvolnit OSN a partnerským humanitárním organizacím přístup do přístavů a povolit pravidelné lety na letiště v Saná a Adenu.

OSN tvrdí, že organizace poskytující pomoc nebyly předem informovány o rozhodnutí mezinárodní koalice uzavřít pozemní vstupy, přístavy a letiště.

Rozhodnutí zřejmě zhorší současnou humanitární krizi v Jemenu, která podle OSN již stáhla zhruba sedm milionů lidí na pokraj hladomoru a vyvolala epidemii cholery, kterou se nakazilo téměř 900 tisíc osob, napsaly agentury AP a Reuters.

Málo známý konflikt

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, podporovaná západní koalicí v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Členy koalice jsou také USA, Velká Británie nebo Katar.

Válka si už vyžádala více než 10 tisíc lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Konflikt ovlivňuje i cenu ropy. Výraznějšímu poklesu cen brání právě eskalace napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem, což jsou přední členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). K nervozitě přispívá i protikorupční tažení v Saúdské Arábii, kde byli o víkendu pozatýkáni princové, současní i bývalí ministři a vlivní podnikatelé. Ve středu se počáteční propad cen zastavil a během odpoledne se začaly ceny zvyšovat. Znovu se tak blíží dvouletému maximu.

Aktuální dění v Jemenu a dalších zemích postižených válečnými konflikty můžete sledovat na interaktivní mapě ZDE.