Země závislé na vývozu ropy mohou být spokojeny. Její cena se v uplynulých dnech dostala na více než dvouleté maximum. Krátkodobé vyhlídky jsou pro producenty příznivé za předpokladu, že kartel OPEC i země stojící mimo něj nadále budou respektovat dohodu o omezení těžby uzavřenou koncem minulého roku ve Vídni.

Severomořská ropa Brent, jež je určující pro cenový vývoj dalších druhů, na pohotovém trhu ve srovnání s červnovým minimem (kolem 44 dolarů) podražila zhruba o dvě pětiny a tento týden přesáhla 64 dolarů za barel.

Dohoda kartelu s nečleny zabírá

Zdražení ropy během letošního druhého pololetí dokazuje, že dohoda o omezení těžby funguje. Ale nebylo to hned. Cena ropy měla během prvního pololetí tendenci klesat, konstatuje v poslední komoditní analýze Světová banka. Hlavní příčinou tohoto vývoje byly velmi vysoké zásoby ve vyspělých zemích i to, že USA začaly opět razantně zvyšovat těžbu z ropných břidlic.

Nyní je ale zřejmé, že přetlak nabídky polevil. Globální trh během druhého čtvrtletí dokonce pociťoval nedostatek ropy. Podle Světové banky se tak stalo poprvé od roku 2013 a stěžejním důvodem bylo nečekané oživení poptávky podmíněné solidním růstem světové ekonomiky.

Poptávka po ropě

Otázka je, zda se cena ropy udrží v "rozumném pásmu", které experti pro severomořský Brent vidí v rozmezí mezi 55−60 dolary. Kartel OPEC posoudí situaci na trhu spolu s producenty, kteří nejsou jeho členy, koncem listopadu ve Vídni.

Všeobecně se očekává, že "ropný pakt", který snížil celkovou produkci ve dvaadvaceti zemích o 1,8 milionu barelů denně (z toho 1,2 milionu připadá na OPEC), bude prodloužen až do konce příštího roku. Zatím platí do konce března 2018.

Prodloužení dohody by mělo dále podpořit cenu ropy. Vidina toho, že barel se může během příštího roku dostat až na 70 dolarů, je pro producenty velice lákavá.

Zvyšující se cena by ale také mohla narušit kázeň v kartelu OPEC. V minulosti se už mnohokrát stalo, že jednotliví členové nerespektovali dohody o těžebních kvótách. "Nelze vyloučit, že některé země neodolají pokušení a budou na trh pumpovat co nejvíc ropy. To by mohlo během prvního pololetí roku 2019 tlačit cenu zase dolů," cituje agentura Bloomberg Fereiduna Fesharakiho, šéfa poradenské firmy FGE. Jak dodává, historie ukazuje, že OPEC se drží dohodnuté linie, jsou-li ceny nízké, ale jakmile se dostanou nahoru, je to s jeho těžební kázní horší.

USA opět mohutně těží z břidlic

Země, které se koncem minulého roku dohodly na omezení těžby, bedlivě sledují, jak si vedou USA. Největší světový producent ropy se k jejich paktu nepřipojil. Dokonce jde proti němu. Sedm z deseti největších producentů v USA, například Noble Energy nebo Devon Energy, hodlá letos zvýšit břidlicovou těžbu nejméně o 10 procent. Celková produkce ropy z břidlic v listopadu dosáhne 6,1 milionu barelů denně, což bude meziročně o 35 procent více, uvádí washingtonské ministerstvo energetiky.

Geopolitická rizika jsou značná

Předpovídat další cenový vývoj je velice obtížné. Trhy s obavami sledují, co se děje v Saúdské Arábii, kde korunní princ Mohamed bin Salmán v rámci protikorupční čistky nechal pozatýkat 11 princů a desítky současných i bývalých ministrů.

Plynulé zásobování ropou by mohl ohrozit i případný konflikt Saúdské Arábie s Íránem. Obě země dohromady těží skoro 16 milionů barelů ropy denně. "Geopolitická rizika jsou nyní velice zřetelná," míní Richard Mallinson z firmy Energy Aspect. Jako příklady uvádí spor centrální vlády v Bagdádu s Kurdy o ropná pole na severu země či značnou finanční labilitu Venezuely.