Nejbohatší Chorvat Ivica Todorić, podezřelý ze zpronevěry a falšování účetnictví ve svém potravinářském kolosu Agrokor, se přestal ukrývat a přihlásil se policii v Londýně. Zaplatil ale kauci a do vazby nemusí. Mezinárodní zatykač na něj vydalo Chorvatsko, které chce jeho případ řešit doma. Todorić unikal úřadům téměř dva měsíce, mluvilo se o tom, že je ve Velké Británii nebo ve Švýcarsku.

"Teď nás čeká běžná procedura vydání. Jako podezřelý má Todorić svá práva a věřím, že jich využije," uvedl chorvatský premiér Andrej Plenković.

Jenže Todorić se do Chorvatska hned tak nevrátí. Tvrdí, že by ho tam čekalo zpolitizované vyšetřování, a hodlá se vydání bránit u soudu. Ten může rozhodovat až několik měsíců.

V Londýně je teď pod dohledem, po zaplacení kauce 100 tisíc liber, tedy 2,9 milionu korun, jej soud propustil do domácího vězení. Nejvýznamnější chorvatský podnikatel musí část dne nosit elektronický náramek, nesmí cestovat a třikrát týdně se musí hlásit na policejní stanici.

Agrokor se letos kvůli nákladným akvizicím z minulých let dostal do finančních potíží. Chorvatská vláda se obávala, že by jeho pád ohrozil celé hospodářství, a prosadila zákon na pomoc velkým podnikům v potížích. Přezdívá se mu lex Agrokor. Kvůli němu dokonce vláda čelila obvinění, že ho Todoričově podniku napsala na míru.

Na základě zákona vláda dosadila do čela Agrokoru krizový ma­nagement. Ten se nyní pokouší postavit podnik opět na nohy a vyjednává o dluhu s věřiteli, včetně největší ruské banky Sberbank.

Todorić původně s odchodem z Agrokoru a dosazením krizového managementu souhlasil. Teď ale tvrdí, že tak učinil pod nátlakem. Podle něj za všechny potíže může právě chorvatská vláda.

Dosazené vedení nechalo udělat nový audit, který přišel na hluboké nesrovnalosti v účetnictví. Po celém Balkánu přitom Agrokor zaměstnává 60 tisíc lidí. Poradenská společnost PwC v auditu ukázala, že se Agrokor v roce 2015 místo oznámeného zisku 1,2 miliardy kun (zhruba 4,3 miliardy korun) propadl naopak do ztráty 3,6 miliardy (13 miliard korun).

Policie aktuálně vyšetřuje 14 osob, kromě Todoriče i jeho dva syny a zetě, kteří jsou stejně jako on podezřelí z falšování účetnictví a zpronevěry. To ale všichni popírají. "Neutíkám od odpovědnosti," napsal nejbohatší Chorvat na svůj blog s tím, že nemá co skrývat.

Některá média označují Todoriče za vzor pro českého exministra financí Andreje Babiše. O něm Todorić píše v jednom z posledních textů na svém blogu. Zmiňuje vítězství Babišova hnutí ANO ve volbách a cituje jeho slova ohledně boje proti korupci. "Dnes i já bojuji proti korupčnímu systému v Chorvatsku," prohlašuje Todorić, který viní vládu, že ho podvodem připravila o Agrokor.