Zpět do nejvyšších pater tuzemské politiky míří europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Dva týdny poté, co Miroslav Kalousek oznámil odchod z veškerých funkcí ve vedení strany, je zřejmé, že se rychle stal největším favoritem na jeho nástupce.

Do strany, o jejíž předsednické křeslo bude za tři týdny na celorepublikovém sněmu bojovat, přitom vstoupil teprve během volebního víkendu. Přihlášku prý podal ještě před definitivním sečtením volebních výsledků, které TOP 09 na obhájení místa ve sněmovně málem nestačily.

"Takhle vůbec neuvažuji. Bylo to spontánní rozhodnutí, chci prostě straně pomoci," odmítal nejprve Pospíšil spekulace o svých aspiracích na post předsedy, které se v následujících dnech potvrdily. Připustil pouze, že je ochotný "výzvu" přijmout, budou-li o to v TOP 09 stát.

Proti variantě, aby na nového lídra strany aspiroval právě Pospíšil, přitom uvnitř strany zněla nejprve kritika. "Jsem přesvědčený, že si TOP 09 má vyprofilovat vlastního lídra, který nemá limity ze své politické minulosti. Jako mám třeba já nebo Jiří Pospíšil," prohlásil Miroslav Kalousek.

Jenže TOP 09 záhy narazila na limity, které si sama vybudovala. Do vnitrostranického souboje o pozornost a moc se se silným a přirozeným lídrem Kalouskem nikdo dobrovolně nehrnul. A ti, na které se nakonec upřela pozornost a naděje, nelehkou roli odmítli.

"Nový předseda bude mít tak nelehkou úlohu, že práci pro stranu bude muset obětovat ne sto, ale tisíc procent svého času i úsilí. A já jsem vždy říkala, že chci vbrzku založit rodinu," vysvětlila po několika dnech rozmýšlení hlavní stranická naděje, poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Že by zrovna jí rád předal vedení strany, přitom netajil ani Kalousek. Pekarová se nakonec chystá usilovat "alespoň" o křeslo první místopředsedkyně.

Další, do kterého vkládali straníci naděje, byl senátor Tomáš Czernin. I on se ale o předsednický post zatím ucházet odmítl. "Zanedbal bych tím svou práci v Senátu i péči o rodinné hospodářství, za které cítím zodpovědnost. To si dovolit opravdu nemůžu," potvrdil Czernin nezvratnost svého rozhodnutí.

A naprázdno vyšly i výzvy směřující k dalšímu europoslanci Luďku Niedermayerovi. "Jako člověk zvenku se nepovažuji pro takovou funkci za vhodného," odmítá nominaci Niedermayer, který ale stejně jako Pospíšil podal po letech stranickou přihlášku do TOP 09, za niž v Evropském parlamentu doposud působil jako nestraník.

Dva týdny objíždění krajských buněk a přesvědčování straníků se Jiřímu Pospíšilovi vyplatily. Na víkendovém sněmu silné pražské organizace získal její oficiální nominaci a podporu mu už dříve vyslovily i Plzeňský, Moravskoslezský, Jihomoravský a Královéhradecký kraj. Odpor straníků, kterým se nelíbil Pospíšilův "politický turismus", začal viditelně slábnout.

"Přízeň si skutečně odpracoval," řekl HN vysoce postavený představitel strany.

Mnozí také začínají oceňovat důležitou přidanou hodnotu Pospíšila − politickou popularitu. "S TOP 09 úzce spolupracuji více než tři roky, již dvakrát jsem za ni kandidoval − v evropských a krajských volbách − a vždy jsem získal výraznou podporu voličů, vyjádřenou vysokým počtem preferenčních hlasů. Z tohoto důvodu jsem přijal nabídku kandidovat do vedení TOP 09," uvědomuje si své silné stránky Pospíšil, který ještě coby ministr spravedlnosti za ODS v Topolánkově a Nečasově vládě opakovaně vyhrával žebříčky oblíbenosti. Že se "pozitivní hrdina" po naopak extrémně neoblíbeném Kalouskovi může jen hodit, si teď uvědomují i Pospíšilovi kritici.

Navíc jeho popularita by mohla pomoci i budoucí těsnější spolupráci středopravých stran po jejich ­fiasku ve sněmovních volbách, po níž volá nejen Miroslav Kalousek.

Ten teď slibuje svému nástupci plnou loajalitu: "Žádný kandidát, opravdu žádný se nemusí obávat toho, že bych ho jako předsedu nerespektoval a nesnažil se mu pomáhat ze všech sil v tom rozsahu, který si bude přát. A to samozřejmě platí i pro Jiřího Pospíšila," tvrdí Kalousek.

Pospíšil ho za to ujišťuje, že se chystá beze zbytku převzít ideovou linii strany stojící na obraně demokratických hodnot a proevropského směřování.

Ve svůj prospěch hodlá Pospíšil obrátit i další výtku "starých straníků" − fakt, že ještě rok bude trvat jeho mandát v Bruselu, kterého se vzdávat nehodlá. "Není podle mého názoru také špatně, když proevropská strana má ve svém čele europoslance, který její program může prosazovat na půdě Evropského parlamentu," říká Pospíšil a dodává, že by v takové dvojroli nebyl zdaleka sám: "Například Richard Sulík, který je dokonce lídrem slovenské pravicové opozice, zůstal zároveň europoslancem."

Jiří Pospíšil přesto nejspíš nezůstane jediným, kdo se bude o post příštího předsedy TOP 09 ucházet. K tomu, aby se do volby přihlásil, vyzval zakladatel strany Karel Schwarzenberg i radního Prahy 11 Jakuba Lepše. "Ještě to zvažuji," odpověděl Lepš na dotaz, zda do souboje o post šéfa strany nakonec půjde. Že by ale mohl Pospíšila reálně ohrozit, se neočekává.