Pokud chce pokračovat v politice, tak by se měl zúčastnit předčasných regionálních voleb, vzkázala nedávno španělská vláda odstavenému katalánskému premiérovi Carlesu Puigdemontovi. Ten její výzvu přijal. Jenže předvolební kampaň povede z Belgie, kam minulý týden odcestoval se čtyřmi členy svého sesazeného kabinetu. "Kampaň mohu vést odkudkoliv na světě, žijeme ve zglobalizovaném světě," uvedl k tomu. Do Bruselu se podle svých slov přemístil, aby "přenesl katalánský problém do srdce Evropy".

Puigdemont, stejně jako celá jeho vláda kvůli protiústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z 1. října čelí obvinění ze zneužití veřejných prostředků a ze vzpoury. Za to hrozí trest až 30 let.

Ve vazbě je ve Španělsku již osm členů sesazeného kabinetu. Na pět dalších členů pobývajících v Belgii španělský soud vydal evropský zatykač. O vydání Puigdemonta a jeho spolupracovníků, kteří se o víkendu vydali belgické policii, teď rozhoduje bruselský soud. Ten je v pondělí podmínečně propustil a na rozhodnutí, zda je do Španělska vydá, má 15 dnů. Pokud by k tomu došlo, hodlá se Puigdemont odvolat. Svoje vydání tak může zdržet až o tři měsíce. Předčasné volby se přitom konají 21. prosince a kampaň by tak musel vést ze zahraničí.

Puigdemont si už připravuje taktiku. Vyzval ostatní separatistické strany, aby šly do voleb na jedné kandidátce. To by mu umožnilo označit jejich výsledek za de facto referendum o nezávislosti.

Není ale jasné, zda oslovené strany kromě Puigdemontovy PDeCat na společnou kandidátku kývnou. Rozhodnutí o ní musí padnout již v úterý, přičemž proti je největší z nich ERC vedená bývalým vicepremiérem Oriolem Junquerasem, který je nyní také ve vazbě.

Průzkumy ukazují, že strany pro odtržení Katalánska, tedy PDeCat, ERC a radikálně levicová CUP, by v 135členném regionálním parlamentu dohromady získaly 66 až 69 křesel. Není tak jasné, zda by dosáhly na většinu, již tvoří 68 křesel.

Jak pro příznivce, tak i odpůrce odtržení je toho ve hře dost. Triumf separatistů by byl každopádně velkou ranou pro centrální vládu vedenou lidovcem Marianem Rajoyem.