Miloši Zemanovi se v pondělí muselo výrazně ulevit. Pouhý den před úterní uzávěrkou nominací pro lednovou volbu prezidenta mu ubyl vážný konkurent. Šéf SPD Tomio Okamura se rozhodl, že do boje o Hrad nakonec nepůjde. Oba cílí na stejné voliče a Zeman minulý týden přiznal, že Okamurova kandidatura by mu jich mohla odčerpat až desetinu.

Tyto obavy však už nyní Zeman řešit nemusí. A všechny síly chce vrhnout do příštích dvou měsíců, které rozhodnou o jeho osudu. Jestli stejně jako jeho předchůdci Václav Havel a Václav Klaus dosáhne na opakování prezidentské pětiletky, nebo ho čeká brzký konec v politice.

Zatím je na dobré cestě. Průzkumy veřejného mínění ho favorizují. 

Mezi prezidentskými kandidáty vede Zeman s 34 procenty, Drahoš má o 12 procentních bodů méně, ukázal průzkum

Podle nejčerstvějšího zjištění agentury CVVM ho podporuje více než třetina dotázaných, zatímco druhého v pořadí, akademika Jiřího Drahoše, 22 procent.

Důležitou roli hraje i Zemanova kondice. Projevy jeho fyzické únavy už nejsou tak časté a zjevné jako například na jaře. A sám Zeman tvrdí, že se zlepšilo i jeho zdraví.

Oproti svým konkurentům, jichž se do pondělí přihlásilo osm, může využít své exkluzivní role prostředníka, který pomáhá zformovat novou vládu. Nedávné volby vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše, nikdo s ním ale vládnout nechce.

A Zeman coby prezident hraje ve složitých vyjednáváních důležitou roli.

Zemanovu kandidaturu symbolicky stvrdila jeho manželka Ivana. Prezident ji v pondělí v poledne výměnou za polibek a kytici vyslal s autem plným krabic s peticemi a podpisy lidí na ministerstvo vnitra, které uchazeče o Hrad registruje.

"Chtěla bych oznámit, že k dnešnímu dni jsme nasbírali přesně 113 038 podpisů, a děkuji za ně," uvedla Zemanová.

Zájemci o prezidentský úřad, kteří nemají podporu poslanců či senátorů, musí přinést alespoň 50 tisíc podpisů. Jejich pravost úředníci kontrolují, proto je lepší, když jich kandidáti seženou víc. Například Drahoš se s počtem svých podporovatelů také dostal nad 100 tisíc. K tomuto číslu se blížil textař a podnikatel Michal Horáček.

Kampaň prezidentských uchazečů dosud zastiňovaly volby do sněmovny, teď však propukne naplno. A tady se v případě Zemana mohou objevit první vážnější problémy.

Prezident tvrdí, že žádnou kampaň nevede. Jenže po celé zemi se objevily billboardy, které propagují novou knihu rozhovorů s prezidentem.

A Zeman také intenzivně vyjíždí na prezidentské návštěvy krajů, kde se setkává s občany. Tento týden míří do Olomouckého kraje.

Jenže úředníci, kteří hlídají financování politických agitací, vidí věc jinak. Knihu i setkávání s občany, byť v roli prezidenta, za kampaň považují. S Úřadem pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí proto vede spory prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. S tím, jak se volby blíží, může takových střetů přibývat.

Úřad od prezidenta požaduje, aby například svá četná setkání s občany započítával do svých nákladů a podle zákona i zveřejňoval. Podle člena úřadu Jana Outlého tak musí Zeman učinit nejpozději tři dny před volbami, jinak mu hrozí pokuta až několik set tisíc korun.

Výjezdy do regionů budou nejen testem transparentnosti Zemanovy kampaně, ale i jeho zmíněné fyzičky. Hrad si uvědomuje, že právě únava z nabitého kalendáře může obhajobu prezidentského mandátu ohrozit.

Na jaře byl Zemanův program také náročný a nakonec ho jeho spolupracovníci museli kvůli zjevné únavě po návštěvě Číny upravovat a přidat dny pro odpočinek. Teď Zemana prověří jeho listopadová cesta do Ruska. K tomu má navíc řadu schůzek ohledně sestavování vlády.

Hradní tým také bedlivě hlídá, jak o Zemanově zdravotním stavu informují média. A případné pochyby se okamžitě snaží vyvracet. Když se například v létě začalo spekulovat, že prezident citelně pohubl, jeho lidé vysvětlili, že je to kvůli dietě.

Sám Zeman si je vědom, že je to jeho slabina. Proto v pondělí zdůraznil, že se jeho stav dokonce zlepšuje: prý se zbavil cukrovky.

"Patrně proto, že jím velmi často sladká jídla, neboť mi chutnají. Je to trošku paradoxní terapie, ale vyplatila se," tvrdil.