Už v září odboráři vyhlásili, že po firmách budou chtít, aby v příštím roce přidaly zaměstnancům alespoň osm procent platu. "To, že nejsou lidé, je dobrá zpráva pro vyjednávání nových kolektivních smluv," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Teď to vypadá, že zvýšení platů nebude těžké domluvit. Hospodářská komora, která sdružuje asi 15 tisíc podnikatelů, ve své prognóze na příští rok počítá s růstem nominálních mezd o 8,6 procenta.

Nárůst platů v kombinaci s posilující korunou by však pro řadu exportérů mohl znamenat problémy. Od dubnového konce intervencí ČNB posílila česká měna na 25,60 za euro, a je tak nejsilnější za poslední čtyři roky.

Hospodářská komora spolu s Českou spořitelnou předpovídá, že by se kurz mohl příští rok dostat až ke 25,40 koruny za euro. "Pokud se jedná jen o jeden faktor, není to fatální, když se ale spojí více ukazatelů jako teď, je to nepříjemný mix. Nejohroženější jsou malé a střední firmy," myslí si Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. Největší problém podle něj dělá firmám nedostatek pracovníků.

Co brzdí vývoz

◼ Boj o zaměstnance podle Hospodářské komory požene vzhůru platy. Ty by mohly v příštím roce vzrůst o 8,6 procenta. Vyšší platy znamenají pro firmy také vyšší náklady.
◼ Náklady může firmám zvýšit i výrazný růst cen ostatních vstupů, například nákup surovin. Inflace by mohla za rok zrychlit až na 2,9 procenta.
◼ V příštím roce by koruna podle odhadů mohla posílit až na 25,40 za euro.

Posilování měny by mohlo být ještě výraznější. "Pravděpodobně tomu tak ale nebude. Jedním z důvodů jsou rostoucí dovozy, které snižují poptávku po korunách," říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Proti českým firmám hraje také inflace. Podle odhadů komory by mohla příští rok zrychlit na 2,9 procenta a dostat se až na hranici stanovenou Českou národní bankou. Ta se snaží udržet stabilně rostoucí ceny, jejich růst by se měl pohybovat v pásmu od jednoho do tří procent. "Posilování koruny a inflace budou negativně dopadat na podniky, protože silnější koruna snižuje hodnotu vývozu a růst mezd zase zvyšuje firmám náklady," vysvětluje Navrátil.

Čeští vývozci proto opět volají po zavedení eura a řada z nich začala po konci intervencí společnou evropskou měnu používat častěji. Firmy její pomocí hradí třeba nájmy nebo si v ní berou úvěry. Přirozeně se tak zajišťují proti výkyvům kurzu koruny.

Samotné posilování koruny zatím výraznější problémy exportérům nezpůsobilo. Firmy podle Špicara věděly, že koruna posílí, a dokázaly se na to připravit. Viceprezident svazu průmyslu vidí problém právě v tom, že je negativních faktorů více. Euro by podle něj českým vývozcům situaci usnadnilo.

Před nevýhodami evropské měny naopak varuje Navrátil. "Euro je výborné pro časy, kdy se v ekonomice nic moc neděje. Finanční krize ale ukázala, že je dobré mít vlastní měnu," myslí si Navrátil. Některé státy eurozóny by podle něj v případě poklesu ekonomiky mohly dopadnout podobně jako Irsko nebo Řecko, které si nemohly pomoci oslabením vlastní měny.

Hospodářská komora počítá pro letošní rok s růstem ekonomiky o 4,5 procenta, a přidala se tak k optimistickému odhadu centrální banky. V roce 2018 zvolní hospodářství podle komory na 3,6 procenta.