Centrální banka zvýšila minulý čtvrtek už podruhé v letošním roce základní úrokové sazby a na hypotékách to začíná být vidět. K jejich zdražení přistoupily někteří menší hráči jako UniCredit, Raiffeisenbank a Sberbank. Jako první z velkých bank zvedla sazby Česká spořitelna, která dlouhodobě dává najevo, že se chce vrátit na pozici hypoteční jedničky a svými sazbami tlačí na celý trh.

Nově v České spořitelně začínají pevné sazby na pět let od 2,29 procenta ročně, to je zvýšení o 0,1 procentního bodu. Komerční banka zvýší od středy sazby o 0,2 procentního bodu, a pětiletá fixace tak bude začínat na 2,49 procenta. Ke zvýšení sazeb se chystá i lídr trhu Hypoteční banka.

Banky teď mají i větší odvahu zdražovat. "Za poslední rok bankám zdroje na hypotéky zdražily téměř čtyřnásobně. Silná konkurence jim ale nedovolila promítnout to klientům. Zvýšení sazeb ČNB je teď pro banky ospravedlněním před klienty, když jim zvýší úroky," říká Luboš Svačina, analytik společnosti Golem Finance. Naráží na to, že loni na podzim se některé banky rozhodly zvednout sazby, pak je zase snížily, aby neztratily klienty.

Konkurenční boj ale pokračuje. Spořitelna včera jako první spustila prodej hypoték s fixací na 15 let. Akce je omezená do prosince a využívá sílícího zájmu zajistit si současný úrok na co nejdelší dobu. Se zvýhodněnými nabídkami budou muset přijít i další banky, aby přísun hypoték do jejich portfolií příliš nezpomalil. Od června si hypotéky bere méně lidí než před rokem. Projevují se tak opatření ČNB. Ta po bankách chce, aby většina klientů měla k hypotéce alespoň pětinu vlastních peněz a nedostali se do potíží se splácením, až se ekonomika zhorší.