Průmyslová výroba v Česku v září zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta po srpnovém zvýšení o 5,8 procenta. K růstu nejvýrazněji přispěly energetika a výroba vozidel. Proti srpnu průmyslová produkce klesla. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

Po očištění o sezonní vlivy se průmyslová výroba v porovnání s předchozím měsícem snížila o 0,4 procenta. Letošní září mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně.

"Zářijový růst tuzemského průmyslu se opírá o globální růst poptávky, o solidní a po letech opět plošný růst eurozóny i o poptávku domácí. Situace bude příznivá i v dalších měsících," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda. Za celý letošní rok podle něj průmysl vykáže růst zhruba o pět procent.

Vývoj průmyslu podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura naznačuje, že česká ekonomika nadále zůstává ve výborné kondici a zároveň je už ale růst příliš vysoký. "Budoucí ochlazení průmyslové produkce potažmo celé ekonomiky očekáváme na straně klíčového automobilového segmentu, neboť poptávka po automobilech v Evropě se pravděpodobně bude postupně blížit k bodu svého nasycení. Zatím však důvod k pesimismu nevidíme," uvedl.

Výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla se v září meziročně zvýšily o 30,9 procenta, výroba motorových vozidel o 3,7 procenta a chemická výroba téměř o čtvrtinu. Pokles postihl těžební průmysl či výrobu nápojů.

Tržby v průmyslu meziročně vzrostly o 3,1 procenta. Výrazněji stouply domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, než tržby z přímého vývozu. Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích se proti loňsku zvýšila o 5,4 procenta, když zakázky ze zahraničí vzrostly o čtyři procenta a z tuzemska o 8,3 procenta.

Průmyslovou výrobu podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela podporuje i obnovená investiční aktivita firem. "Vzhledem k současnému nedostatku pracovní síly se domníváme, že investice budou silné i v následujících měsících. Firmy se budou přizpůsobovat rostoucí poptávce a budou rozšiřovat své výrobní kapacity. Nicméně budou nuceny investovat tak, aby nemusely přijímat nové zaměstnance," uvedl. Podle něj by za celý rok měla průmyslová výroba stoupnout o 5,6 procenta.

Zaměstnanců v podnicích s 50 a více pracovníky v září meziročně přibylo téměř o dvě procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda se proti loňsku zvýšila o 6,9 procenta na 30 445 korun.

Ve třetím čtvrtletí průmyslová výroba v porovnání s druhým čtvrtletím po vyloučení sezonních vlivů klesla o 2,7 procenta. Meziročně bez očištění vzrostla o 4,6 procenta.

Stavební produkce v září klesla o 1,1 procenta

V září zpomalila i stavební produkce, která po šesti měsících růstu meziročně klesla o 1,1 procenta. Pozemní stavitelství se sice zvýšilo o 0,8 procenta, ale inženýrské bylo o pět procent nižší. Informoval o tom Český statistický úřad. Letošní září mělo o jeden pracovní den méně než loňské, po očištění o tyto vlivy by stavebnictví meziročně vzrostlo o 0,2 procenta.

Stavební úřady v září vydaly 7425 stavebních povolení, což bylo o 3,8 procenta více než loni. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 27,1 miliardy korun, meziročně se zvýšila o 32,2 procenta.

"Stavební produkce v Česku zaostává za poptávkou a neodpovídá současné prosperitě české ekonomiky. Na vině je zejména vadná legislativa, která neúnosně prodlužuje stavební řízení a neumožňuje developerům a dalším podnikatelům pružně reagovat na sílící poptávku," uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Podle Kovandy by mohla částečné zlepšení přinést novela stavebního zákona, která začne platit od Nového roku. Pomoci by měla hlavně pozemnímu stavitelství. "V inženýrském stavebnictví se zase projevují první vlaštovky rychlejšího čerpání peněz z fondů EU, kterými jsou projekty v této oblasti hojně spolufinancovány," doplnil Kovanda.

Počet zahájených staveb bytů klesl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o čtyři procenta na 2420 bytů. V rodinných domech sice statistici zaznamenali růst o 21,6 procenta, v bytových domech ale jejich počet klesl o 53,2 procenta.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš uvedl, že zářijový pokles o 1,1 procenta sice nevypadá dramaticky, ale je potřeba vzít v potaz nízkou srovnávací základnu. Loni v září podle ČSÚ stavebnictví kleslo o 5,2 procenta. "Výsledky měsíce září nenaplnily optimismus, který byl ještě v červnu. Za první pololetí stavebnictví vzrostlo o 3,2 procenta, což sice znamenalo nízký růst, ale byl tady aspoň stoupající trend. Již od následujícího měsíce se ale křivka opět zlomila," uvedl. Za alarmující označil hodnotu nově vypsaných veřejných zakázek pro stavební firmy. Do konce září jejich objem meziročně klesl více než o polovinu.

Počet dokončených staveb bytů se meziročně zvýšil o 2,8 procenta na 2578 bytů. V rodinných domech to byl růst o 1,3 procenta, v bytových domech pokles o 4,5 procenta. Vyšší byl počet dokončených bytů v nástavbách k bytovým domům.

V celém třetím čtvrtletí stavební produkce meziročně rostla o 0,8 procenta, po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 1,2 procenta. Produkce pozemního stavitelství vzrostla o 3,7 procenta, inženýrské stavitelství bylo nižší o 5,5 procenta.