Hodnota digitální měny bitcoin raketově roste. Poté co ve středu atakovala historickou hranici 6500 dolarů, včera již prolomila úroveň 7000 USD. Během dopoledne se zvýšila až na 7045 dolarů (154 545 korun). Od začátku roku vzrostla cena virtuální měny zhruba na sedminásobek, tedy asi o 600 procent, informovala o tom agentura Reuters.

Nejnovějším stimulem k pokračujícímu růstu ceny bitcoinu je oznámení amerického burzovního operátora CME Group, že hodlá ještě ve 4. čtvrtletí zahájit obchodování s termínovými kontrakty na tuto kryptoměnu.

Podle kritiků je ale vytrvalý silný růst důkazem, že posilování bitcoinu je bublinou, a nemělo by se mu dostávat krytí od regulovaných trhů. CME je provozovatelem největšího světového trhu s termínovými kontrakty. Například analytici společnosti Themis Trading jsou přesvědčeni, že CME podléhá tlaku zákazníků. Neměla by se prý pouštět do "velmi riskantního, neregulovaného nástroje, který má ve své historii podvody a manipulaci", píše se na firemním blogu.

Produkty, které CME chystá, podle Themis Trading silně připomínají obligace, s nimiž se obchodovalo za finanční krize. Kritiků bitcoinu je ale mnohem více, včetně například šéfa americké investiční banky JPMorgan Chase & Co. Jamieho Dimona.

Vytvoření kontraktu na bitcoin u velké finanční instituce podléhající regulaci ale velmi pravděpodobně posílí legitimitu bitcoinu. Zavedení termínového kontraktu však ještě musí schválit regulátoři.

Bitcoin vytváří síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem.