Španělský soud dnes poslal do vazby vicepremiéra Oriola Junquerase a dalších sedm exministrů, kteří ze zúčastnili soudního jednání v Madridu. Soudkyně rovněž podle médií rozhoduje o vydání evropského zatykače na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři někdejší ministry, kteří se odmítli vrátit z Bruselu. List La Vanguardia již informoval, že zatykač byl vydán, podle dalších médií však soudkyně dosud chystá zdůvodnění verdiktu. Bývalé katalánské vedení čelí obvinění ze vzpoury a dalších trestných činů, kvůli kterým mohou jeho členové teoreticky dostat až 30 let vězení.

Soudkyně Carmen Lamelaová podle katalánského deníku vyhověla žádostem prokuratury o vydání zatykačů, když předtím zamítla návrh Puigdemonta a jeho exministrů, aby mohli u madridského soudu vypovídat na dálku prostřednictvím videopřenosu.

Pětice politiků se odmítla z Bruselu vrátit s odůvodněním, že soud nebude o jejich osudu rozhodovat nestranně, nýbrž pod vlivem vlády v Madridu. Jejich zatčení nyní bude na belgické policii.

Puigdemontův právník Paul Bekaert agentuře AP řekl, že jeho klient se podvolí belgickým úřadům a nehodlá v zemi žádat o azyl, o čemž dříve média spekulovala.

Vazbu pro Junquerase a sedm exministrů zdůvodnila soudkyně obavami z jejich útěku, ničení důkazů a z toho, že obvinění budou pokračovat v trestné činnosti. Možnost složit kauci jim Lamelaová nedala.

Policejní eskorta odvezla od madridského soudu politiky do dvou různých vazebních věznic ve španělské metropoli. "Dělejte každý den to, co bude ve vašich silách, aby dobro zvítězilo nad zlem ve volbách 21. prosince," vzkázal po rozhodnutí soudkyně na twitteru Junqueras svým příznivcům s odkazem na předčasné volby vypsané španělskou vládou.

Mezi členy sesazeného kabinetu, kteří budou umístěni do čtyř různých vazebních věznic v Madridu, jsou vedle Junquerase například bývalý ministr vnitra Joaquim Forn či šéf diplomacie Raül Romeva. Žádný z politiků neodpověděl na otázky soudkyně ani prokurátora týkající se katalánského referenda a vyhlášení nezávislosti. Odpovídali pouze na dotazy svých obhájců, přičemž zdůrazňovali, že celý proces od referenda po vyhlášení nezávislosti proběhl ze strany katalánského vedení zcela nenásilně.

Stoupenci katalánské nezávislosti reagují na zprávy od soudu pobouřeně. Desetitisíce lidí proti rozhodnutí protestovaly večer v ulicích Barcelony a dalších katalánských měst. Organizátoři barcelonského protestu vyzvali k uspořádání generální stávky, kterou chtějí odbory svolat na příští týden, informují španělská média.

Náměstí před parlamentem, který je od víkendového převzetí moci španělskou vládou uzavřen a který střeží policie, zaplnili demonstranti s katalánskými vlajkami a transparenty vyzývajícími k propuštění "politických vězňů".

"Puigdemont je náš premiér," provolával dav na adresu sesazeného šéfa regionální vlády Carlese Puigdemonta, který je nyní v Belgii a jemuž také hrozí zatčení.

Podle odhadů médií se na poklidné demonstraci sešlo až 50 tisíc lidí. Přítomni byli i zástupci separatistických politických stran, kteří vyzvali k pokračování protestů a ke generální stávce. Tu přislíbila jedna z katalánských odborových organizací na příští týden s tím, že podrobnosti sdělí v pátek.

Tisícovky lidí vyrazily k demonstracím v Tarragoně, Gironě a dalších velkých městech regionu.

Puigdemont ve středu vydal jménem katalánské vlády, jejíž sesazení Madridem neuznává, prohlášení, v němž označil proces za politický, a odmítl přijet. Španělská prokuratura viní vedení Katalánska ze vzpoury kvůli jeho snahám o nezávislost této autonomní oblasti.

odtrhne se katalánsko od španělska? vše o referendu na jednom místě

Za potlesku skupiny příznivců a pokřiků "Nejste v tom sami" se k výslechu dostavili například exministr vnitra Joaquim Forn, exministr zahraničí Raül Romeva či exministr a bývalý mluvčí sesazené regionální vlády Jordi Turull. Dorazila i exministryně Meritxell Borrássová, která se nečekaně vrátila z Bruselu. Exministři katalánské vlády předstoupili před zvláštní soud, který má na starosti mimořádně závažné trestné činy. Mezi ně patří i vzpoura, za kterou, není-li ozbrojená, hrozí až 25 let vězení. Jako první přijel k soudu v doprovodu svého advokáta bývalý vicepremiér Katalánska Oriol Junqueras. Ten patří k nejradikálnějším zastáncům odtržení Katalánska od Španělska. Ještě ve středu prohlásil, že Katalánská republika "dříve či později" vznikne.

Naopak nepřítomnost expremiéra Puigdemonta může podle některých názorů ovlivnit i případnou vazbu pro ostatní. "Tímto chováním může způsobit to, že všichni předvolaní skončí ve vazbě. Dává tím najevo, že existuje možnost snažit se soudu uniknout," prohlásil ve středu pro katalánský rozhlas člen bývalého vedení Joan Josep Nuet.

Některé členy bývalého vedení katalánského parlamentu čekala ve čtvrtek ráno na madridském nádraží Atocha skupinka radikálů s transparentem "Katalánsko je Španělsko" a křičela "Do vězení!". Podobně křičela i desítka osob ve čtvrtek na nádraží v Barceloně, odkud někteří politici odjížděli. Jiní se ale naopak ve středu s politiky loučili pokřiky "Nejste sami!".

Část Španělů má katalánské krize plné zuby, vláda dlouho zametala problém pod koberec, říká Češka

Část Španělů má katalánské krize plné zuby, vláda dlouho zametala problém pod koberec, říká Češka