Spojené státy zasáhl první velký útok islamistického teroristy v éře prezidenta Donalda Trumpa. Uzbek Sajfulláh Saipov, žijící v USA od roku 2010 s pracovní zelenou kartou, najel vypůjčenou dodávkou do chodců a cyklistů v centru New Yorku, nedaleko památníku obětem 11. září. Osm lidí zahynulo, jedenáct dalších Saipov zranil. Sám skončil v nemocnici poté, co ho policista postřelil do břicha.

Saipov byl obviněn z terorismu. Trump žádá trest smrti

Trump na útok reagoval požadavkem na přísnější imigrační politiku, kterou od svého zvolení prosazuje. "Nařídil jsem ministerstvu vnitřní bezpečnosti ještě utužit prověřování imigrantů mířících do Spojených států," uvedl Trump. Zároveň chce požádat Kongres, aby okamžitě zrušil loterijní program zelených karet, který cizincům umožňuje získat právo trvalého pobytu. Rýpl si při této příležitosti do opoziční Demokratické strany, zejména do senátora Chucka Schumera. Na Twitteru ironicky napsal, že tento program je "Schumerovým nádherným kouskem".

"Bojujeme proti loterijním systémům schváleným demokraty. Musíme být tvrdší a chytřejší," uvedl prezident. Schumer na Twitteru odpověděl, že je dost brzy na politizování tragédie. Senátor za New York loterijní vízový systém prosazoval na začátku devadesátých let jako člen Sněmovny reprezentantů.

Stejně jako v Evropě

Terorista nebyl ve válce

Atentátník Sajfulláh Saipov najel s dodávkou v New Yorku do chodců, cyklistů a školního autobusu. Osm lidí zemřelo, jedenáct je zraněno. Saipov v Sýrii ani Iráku nebyl, za Islámský stát nebojoval, žádný teroristický výcvik neabsolvoval. Stačilo mu vypůjčit si dodávku.

Vliv internetu

Jeho profil sedí i na teroristy z Evropy. Nejsou to navrátilci z Islámského státu. Jde o lidi, kteří se přes internet nebo prostřednictvím radikálů ve svém okolí seznámili s džihádistickou ideologií a následovali výzvy předáků Islámského státu k zabíjení nepřátel. V Nice, Berlíně, Stockholmu, Manchesteru, Londýně i Barceloně vraždil stejný typ teroristy. Motivovaný Islámským státem, aniž by s ním přišel přímo do kontaktu.

Auta jako bomby

Série útoků nákladními vozy či dodávkami začala v červenci 2016 v Nice jako nejjednodušší a nejlevnější možnost, jak vraždit, vyvolat paniku a strach. Saipov si dodávku půjčil, stejně jako v srpnu atentátníci z Barcelony. Podle dostupných informací nebyl v USA dříve podezřívaný ze sympatií k radikálnímu islamismu.

Uzbecká stopa

Není to poprvé, co je teror spojován s Uzbeky. Jako pachatele je v dubnu určila policie při výbuchu v petrohradském metru a ve Stockholmu i na Nový rok v Istanbulu.

Na základě této loterie vydají USA ročně padesát tisíc pracovních povolení, většinou pro občany zemí, ze kterých dosud mnoho přistěhovalců nepřišlo. Trump a někteří republikánští kongresmani to chtějí změnit a víza udělovat pouze na základě potřeby domácího pracovního trhu.

Saipov v Americe pracoval jako řidič taxislužby Uber a jako řidič nákladních vozů. Žil postupně v Ohiu, potom na jihu na Floridě a naposledy v New Jersey s manželkou a dvěma dětmi. Policie jej v záznamech vedla pouze jako pachatele dopravních přestupků, všechny pokuty ale uhradil. Ve středu Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil, že devětadvacetiletý Saipov na sociálních sítích navštěvoval účty s džihádistickým obsahem. V kabině dodávky na místě činu policisté našli vzkaz, že jednal ve jménu Islámského státu.

Podle údajů agentury Government Accountability Office, která kontroluje vládní údaje a spolupracuje s Kongresem, zemřelo od roku 2001 při třiadvaceti útocích radikálních islamistů v USA 119 lidí. Úterní atentát je nejhorší v New Yorku od pádu věží Světového obchodního centra 11. září 2001. Trump v předvolební kampani tvrdil, že chce prosadit zákaz vstupu muslimů do Spojených států. Po nástupu do funkce omezil vydávání víz občanům některých muslimských zemí, ale Uzbekistán mezi nimi není.

Vyšetřovatelé FBI zraněného Saipova už vyslechli. Útok se od mnoha podobných v Evropě i Spojených státech liší tím, že byl útočník dopaden živý. Bude tak možné zjistit, co vedlo k jeho radikalizaci, s kým byl ve spojení, a také podrobnosti o jeho motivech. To se patrně nikdy nepodaří při vyšetřování střelby z letošního 1. října v Las Vegas, kde Stephen Paddock připravil na koncertě o život 58 lidí. Nezanechal po sobě nic, co by naznačovalo jeho motiv. Ke střelbě se sice přihlásil Islámský stát, policie takovou variantu ale vyloučila. K úternímu krveprolití v New Yorku se teroristická organizace téměř čtyřiadvacet hodin po jeho spáchání nepřihlásila.