Mám ve zvyku pokaždé, když mám volno, strkat nos do různých jiných oblastí, které mě z nějakých důvodů zajímaly, ale neměl jsem čas se jim věnovat naplno. Kdysi jsem si takto kromě ekonomie začal s filozofií, teologií, teoretickou fyzikou, současným tancem, mytologií, literaturou, sci-fi, digitalizací a tak dále. Jako zvídavé dítko mě totiž vždycky zajímala mysteria, jak již název napovídá.

Ani v jedné z těchto oblastí nejsem odborníkem. Stejně tak jako rád lyžuji a jezdím na kole, ale ani ve snu by mě nikdy nenapadlo, že bych se chtěl účastnit olympiády v těchto oborech. Spíš to pro mě znamená vzdělávání a přemýšlení − neustále se krmit novými přednáškami, debatami, poznatky a obohacovat se v jiných a nových − byť na hony vzdálených − oblastech. Proč by mé vzdělání mělo končit ve škole a být omezeno oborem, který jsem si vybral jako hlavní?

"Člověk má vědět vše o hovně a hovno o všem," říkávala mi, když jsem byl malý, moje milovaná babička a toho jsem se tak nějak držel.

Zkrátka a jednoduše, minulé volnější období padl los na konspirační teorie. Ty konspirace stále na člověka porůznu vyskakují, jedna šílenější než druhá, a tak jsem si řekl, že když už, tak už. A projel jsem je skoro všechny, co jich jen na internetu je. A že jich je! Od toho, že Michelle Obamová je ve skutečnosti muž, Hillary Clintonová antikrist a 9/11 dílo CIA, až po různé UFO, vyvolávání satana a falešné přistání Američanů na Měsíci. Moje oblíbená konspirace je ta o placaté Zemi. Tedy pardon, konspirace o kulaté zemi, abych byl přesný. Žijeme totiž ve skutečnosti na placce a to, že je Země kulatá, je ta konspirace.

A tak dále a tak dále. Mně to sloužilo jako (úžasná) zábava, ale pohříchu také ke sledování toho, čemu všemu (!) je možné věřit a také jaké argumenty stačí použít. Také to ale byla zajímavá půda pro mentální cvičení. Jaký to je pocit, na chvíli si představit, že je země placatá? Čemu všemu jinému bych nesměl věřit, abych mohl věřit tomuto?

Nesměl bych věřit statisícům vědců, lidí zjevně zapletených do mnoha celoplanetárních konspirací. Ničemu z toho, co mi říkali odmalička. Také Slunce a Měsíc a hvězdy nejsou vzdálené objekty v nekonečném vesmíru, ale dírky v nebeské klenbě, která je pár desítek kilometrů nad mou hlavou a odděluje vody od vod. Tak, jak si to před mnoha tisíci lety představovali básníci, kteří psali Bibli. Nicméně je to útulná představa, pokud se vám to aspoň na chvíli povede. Koneckonců naši pradědové takto věřili po staletí.

Jak tak sleduji dění kolem sebe, začínám mít pocit, že studium konspiračních teorií je zcela nedoceněný obor. Možná, věštím, se za pár let začne zvažovat, zda by se neměl předmět "Konspirační teorie: historie a současnost" zařadit do výuky. Doporučuji zejména pro obory v rámci politologie, sociologie, psychologie a možná i ekonomie. Určitě v rámci občanské nauky.

Tak třeba já osobně jsem členem tajného spolku Lípa, o jehož bilderberskych kvalitách věděl již sám Václav Klaus starší (a mí starší čtenáři vědí, o čem je řeč). Tam jsme s čelnými ekonomy a ekonomkami od rána do večera třeba zaprodávali Česko světu. Celý den zaprodávání! Nebo jsme ho zaprodávali EU?

Už si ty detaily moc nepamatuji, hlavně že někomu. O to přece těm elitám jde, zaprodat zemi, ve které bydlí oni a budou bydlet jejich děti. Protože jsou zaslepeny studiem a vzděláním.

Konspirační teorie přijde vhod vždy. Mít národ tak zblbnutý, že věří každé fámě, se zlým lidem a lhářům hodí. To můžeme vylézt s tím, že Schwarzenberg je kryptonacista. Nebo že nám EU vezme chalupy, pokud podepíšeme Lisabonskou smlouvu. Tu jsme mimochodem už dávno podepsali, bez ztráty chaloupky.

Za takové lži by tito lháři měli pykat, když už je nepálí vlastní svědomí či vědomí.

Co chci říci, je toto. Nikdo není daleko od filozofie. Nikdo není daleko od pravdy, nikdo není daleko od lži.

Ale nikdo není blízko hledání lži. Chci být blízko hledání pravdy a jsem připraven se mýlit. Není žádný obor, který se jmenuje hledání či milování lži. Pravdy a filozofie ano. A proto, právě proto, má lež, ve všech svých významech, krátké nohy.