Pravděpodobnost, že v USA bude schválena slibovaná daňová reforma, v posledních týdnech vzrostla. Prezident Trump má nyní možnost získat v Kongresu dost hlasů pro největší změnu daní od Reaganových reforem v 80. letech. Investoři do akcií očekávají snížení federální daně z příjmů firem z 35 procent, což je jedna z nejvyšších měr na světě, až na 15 procent. Tedy pokud by Trumpova verze prošla.

Příslib Donalda Trumpa snížit daně byl hnacím motorem amerických akcií za poslední rok. Od vítězství Trumpa ve volbách akciový index S&P 500 vzrostl o 23 procent. Jenže právě v tom může být pro další výhled háček. Na burze vždy platí "kupuj zvěsti, prodávej zprávy". Ceny aktiv rostou v očekávání pozitivní události, ale jakmile k ní dojde, už není s čím dále spekulovat a realizují se zisky. Pokud daňová reforma jako hlavní lákadlo Trumpovy vlády pro investory projde, bude to pro akcie dobře. Ale žádný další příslib pro akcie už Trump v rukávu nemá.

Cenné papíry mohou být dlouho hnány vzhůru jediným faktorem, pokud je dostatečně silný. V USA to několik let byly nízké úrokové sazby, pak přišel příslib daňové reformy. Sazby se však již pravidelně zvyšují a daňová reforma může být brzy za námi. Existuje tak reálné riziko, že od příštího roku budou akcie po mnoha letech postrádat velký důvod k růstu.