Assassin's Creed patří k nejúspěšnějším herním sériím na světě s více než 100 miliony prodaných kopií. Poslední hry série ale působily unaveně. K desátému výročí série však Ubisoft přichystal překvapení. Nový díl Origins je úplně jinou hrou. Dalo by se dokonce říct, že jde o kopii veleúspěšného Zaklínače 3 zasazenou do atraktivního prostředí starého Egypta.

Hlavní hrdina Bayek je medžáj, příslušník speciálních vojenských oddílů medžájů, sloužících jako ochranka faraona. Upadl ale v nemilost a snaží se pomstít smrt svého syna. Osobní motiv a zároveň propojení s vládci starobylého Egypta daly tvůrcům hry úžasné možnosti pracovat s příběhem a otevřít hráčům obrovský a rozmanitý svět, ve kterém strávíte spoustu času v pouštních oblastech i velkých městech, jako je Alexandrie, včetně legendární knihovny, nebo Gíza. Místo dalšího spiknutí templářů budete ovlivňovat budoucnost Egypta a přispějete ke vzniku sekty hašašínů. Už to samo o sobě je nové a zajímavé. Ze Zaklínače si autoři "hašašína" navíc vzali inspiraci i při tvorbě herních úkolů, které jsou rozmanitější a často spojené s vlastním samostatným příběhem.

Ještě větší změny se ale dotkly toho, jak se nový díl série hraje. Místo klasické akční hry se Assassin's Creed Origins proměnil v plnohodnotnou hru na hrdiny (RPG). Bayek se postupem času učí nové dovednosti a hlavně získává nové zbraně od zabitých nepřátel či z objevených pokladů.

Ve hře nechybí ani zjednodušený systém výroby − Bayek si zlepšuje výzbroj a výstroj. Zbraní je ve hře mnohem více než v předchozích dílech, nechybí ani luky, které byly typickou součástí jednotek medžájů.

I soubojový systém se zásadně změnil a vyžaduje od hráčů více aktivity než jen držet tlačítko pro blokování úderů následované stiskem tlačítka pro útok. Ve hře jsou úhyby, kombinace úderů, speciální útoky a spousta nástrojů, jak nepřátele zmást či oslabit.

S prozkoumáváním herního světa Bayekovi pomáhá orlice Senu, která mu může pomáhat i přímo v boji obtěžováním nepřátel.

Dočkáte se také prozkoumávání dávno opuštěných hrobek a objevování pokladů pod vodní hladinou.

Nový díl Assassin's Creed se povedl i z technického pohledu. Grafické zpracování starobylého Egypta je fantastické, svět je plný života a prozkoumat lze každou jeho část, úplně chybí umělé bariéry a omezení.

Ani téměř dokonalá hra však není bez chyb. Kritiku si zaslouží hlavně systém mikrotransakcí. Za reálné peníze lze dokoupit suroviny, lepší zbraně nebo mapy zajímavých míst. Dělat to ale nemusíte.