Od přední české autority v oblasti dohledu nad bankami zazněl kritický hlas, že tuzemské instituce a politici záměrně bagatelizují důležitost přijetí eura.

David Rozumek, který deset let vedl v České národní bance (ČNB) sekci dohledu a nyní působí v oboru jako expert Mezinárodního měnového fondu, varoval, že Česko se svým odmítavým postojem k euru připravuje o možnost hlubší integrace se Západem, ztrácí vliv na rozhodování v EU a stává se nesrozumitelným pro zahraniční partnery.

"Nejde jen o dlouhodobé ekonomické výhody, které jsou nabíledni. Jde o to, být v jádru integračních procesů, být partnerem ostatním. Pokud každý den používáte měnu, která je vám společná s ostatními Evropany, je to podstatné pro vnímání vašeho místa v Evropě. Nejste vně, jste součástí. Mám podezření, že tohoto aspektu jsou si kritici přijetí eura velmi dobře vědomi," řekl Rozumek HN ve svém prvním rozhovoru po lednovém odchodu z ČNB.

Čtyřicetiletý odborník po odchodu z centrální banky posílil tým MMF v Bosně a Hercegovině, kde radí institucím, jak sladit bankovní regulaci a dohled s evropskými standardy. V letech 2011 a 2015 byl také ve vedení Evropské agentury pro bankovnictví (EBA), kde pomáhal připravovat klíčové reformy reagující na finanční krizi. Také byl členem řady panelů, výborů a expertních skupin evropských regulátorů.

"Pohledem ze Sarajeva jsou některé naše postoje ještě méně pochopitelné. Nejsem si jistý, že (odmítání eura) je to obecný názor veřejnosti. Osobně spíše cítím vliv preferencí části politické reprezentace. Stačí strávit měsíc v zemi, která není součástí EU, abyste zjistil, jak v unii vše relativně funguje a mimo ni je život o mnoho komplikovanější," řekl Rozumek.

Komentářem Rozumek zřejmě také míří do řad svých bývalých kolegů z ČNB. Ze sedmičlenného vedení banky by pro rychlé přijetí eura byl jen ekonom Oldřich Dědek.

ČNB, která ve věci připravenosti na euro na sklonku každého roku vytváří společně s ministerstvem financí doporučení pro vládu, loni navrhovala termín přijetí zatím nestanovovat. Podobný názor se očekává i letos. Podle ČNB je Česko na vstup připravené z hlediska takzvaných maastrichtských kritérií, ale po finanční krizi eurozóna vytvořila nové záchranné mechanismy, například v případě pádů bank, které by Česko nutily podílet se na takových záchranách i v ostatních zemích. Centrální bankéři, včetně guvernéra Jiřího Rusnoka, také argumentují, že odklad přijetí eura dává ekonomice víc času ke sblížení cen a mezd se Západem.

K přijetí eura se Česko zavázalo přístupovou smlouvou do EU v roce 2003.

NÁZORY ČTENÁŘŮ

Som Slovak a doslova si uzivam tej skutocnosti, ze mame europsku menu. Dokonca tak, ze uz to ani neprepocitavam na staru slovensku korunu. Skor to prepocitavam 1:1. V 80. rokoch som mal plat 1650 Sk a pivo stalo 4,70 Sk. Dnes mam plat 1650 Eur a pivo stoji 1,70 Eur. Benzin si uz nepamatam, ale urcite stal viac ako 1,40 Sk dnes stoji 1,40 Eur. Ceske stanovisko, ze pockame az sa vsetko vyriesi, zavana velkym alibizmom a moze sa stat, ze ked uz bude vsetko vyriesene, uz vas nikto do „Eur“ nebude potrebovat a ani volat! Vstupom do Eur, by ste urobili Euro silnejsim a pomohli by ste riesit jeho problemy. Cize, podielali by ste sa svojou mierou na posilnovani Eura. A necakali by ste za bukom ako to dopadne. Euro je velmi dobry projekt a treba ho rozvijat a posilnovat. A ak nevstupite do eurozony, je potrebne si odpovedat na otazku: Komu to vyhovuje?

Ivan Boros