Víkendové oslavy státního svátku si Miloš Zeman užije ve velkém stylu. Nejenže předá státní vyznamenání podstatně více lidem než v minulosti, na ceremonii navíc pozval rekordních 800 hostů. Symbolicky se tím završí povolební týden, kdy se prezident vrátil do centra politického dění.

Čím víc se komplikují jednání o nové vládě, tím víc dává najevo, že se bez něj politici nepohnou. Před prezidentskou volbou v lednu příštího roku ho nic lepšího nemohlo potkat. Zatímco jiní kandidáti si budou lámat hlavu nad tím, jak co nejlépe zaujmout voliče, Zeman bude všude vystupovat jako ten, kdo moderuje politickou debatu a snaží se zemi ochránit před předčasnými volbami.

komentář jaroslava spurného:
Pomalu s těmi křesly. Nejdřív priority

Tato role mu pomůže, v posledních měsících jeho image poškodilo zhoršující se zdraví a také některé hradní aféry.

"Z průzkumů jasně vyplývá, že vždy, když se chová státnicky, důvěra v něj roste," připomněl politolog Lubomír Kopeček, který sepsal Zemanovu politickou biografii.

Celý uplynulý týden se nesl ve znamení schůzek vyjednávacích týmů politických stran, dohoda o nové vládě a fungování sněmovny je ale v nedohlednu.

Vítěz voleb, hnutí ANO, je osamocený, do koalice s ním chce jít jen Tomio Okamura, což ale strana Andreje Babiše zatím odmítá.

(Aktualizace: Andrej Babiš v pátek oznámil, že se pokusí sestavit menšinovou vládu z ministrů ANO a nestranických odborníků.)

"Nechceme vládnout ani se stranou Tomia Okamury, ani s komunisty," zopakoval po čtvrtečním jednání s Okamurou první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Jenomže ti, které on s Babišem lákají, tedy především ODS, jsou nadále neústupní. "Teď je na řadě Babiš, musí se předvést, zda je schopný sestavit vládu, říkal, jak všechno zařídí," prohlásil předseda ODS Petr Fiala.

Podobně zablokovaná scéna je ideální jeviště pro Zemana, který se v těchto vyhrocených situacích rád pohybuje. Však také jeho mluvčí Jiří Ovčáček už zveřejnil prezidentův program na příští dny, ze kterého je jasné, že se u něj budou střídat zástupci všech stran. Tato setkání se potáhnou čtrnáct dní a je pravděpodobné, že i poté budou pokračovat.

Stačí si připomenout rok 2013, kdy kromě schůzek se stranickými lídry si k sobě postupně zval i kandidáty na ministry. Vládu tehdy jmenoval až 95 dní po volbách.

Sestavování vlády, které bude částečně probíhat v Zemanově režii, se nejspíš protáhne až do konce roku. Tedy do doby, kdy se už lidé budou chystat, koho půjdou volit za příštího prezidenta.

Zemanově obhajobě přitom tento týden pomohlo, když Babiš oznámil, že ANO nenasadí svého kandidáta.

Těžko ale mohl udělat něco jiného − kdyby proti Zemanovi vytáhl protivníka, ztratil by jej jako spojence ve vyjednávání o vládě, což je Babišova priorita. Zatím se však druhý nejbohatší Čech zdráhá jasně říct, že bude Zemana volit, jeho pravá ruka Faltýnek už to ale udělal: "Budu volit pana Zemana. Známe se osobně dlouho, vážím si ho."

Aby toho nebylo málo, odpadl tento týden z boje o post hlavy státu i populární senátor a primátor Teplic za ODS Jaroslav Kubera.

"Miloš Zeman zvítězí, má to rozehrané tak, že má podobný elektorát jako Andrej Babiš," prohlásil Kubera.

Aktuálně je největší Zemanovou starostí kromě dua vyzývatelů Jiří Drahoš a Michal Horáček černý kůň sněmovních voleb Okamura. O víkendu dostal půl milionu hlasů a jeho voliči si jsou v mnohém podobní s těmi Zemanovými. Okamura ovšem prezidenta napíná, když měl říci, zda bude, nebo nebude kandidovat, souboj o Hrad nevyloučil:

komentář adama černého:
Je čas hájit média

"Nebudu nic potvrzovat ani vylučovat, protože my se musíme v našem hnutí poradit."

Při dotazu, jestli nepodpoří Zemana, se Okamura vyjádřil rezervovaně: "My se na všechny kandidáty musíme ještě podrobněji podívat."

O lecčems by proto mohl rozhodnout jejich oběd v Lánech v pondělí 6. listopadu.

Tedy den před uzávěrkou, dokdy se uchazeči o Pražský hrad mohou do voleb hlásit.

Okamura tak Zemana nutí, aby kromě partie s Babišem hrál politickou hru i s ním.

Prezident by mu mohl pomoct získat posty ve vedení sněmovny či přímo ve vládě. Samozřejmě výměnou za to, že lídr SPD nebude v lednu kandidovat.