O hře Middle-Earth: Shadow of War jsme se zmínili už před týdnem. Nepříliš lichotivě. Titul zasazený do světa Hobita a Pána prstenů si zasloužil kritiku kvůli takzvaným mikrotransakcím. Je nepatřičné, aby si ve hře za 1200 korun pro PC a 1700 korun pro konzole měli zákazníci dokupovat truhlice s poklady za další reálné peníze. Pak jsme ale začali Shadow of War hrát…

Pokračování nečekaného hitu roku 2014 je totiž minimálně stejně povedené jako originál, v mnohém ještě lepší. Hlavní hrdina, hraničář Talion, se znovu staví armádám skřetů a Temnému pánu v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem. A opět jej provází duch legendárního elfského kováře Celebrimbora, který mu dodává nadpřirozené schopnosti.

Skvělý bojový systém z prvního dílu se dočkal drobných vylepšení sám o sobě. Boj i s desítkami skřetů najednou je stejně nelítostný a přináší stejně uspokojující pocit z dobře odvedené práce. Autoři hry ale k běžným šarvátkám přidali také možnost vybudovat si vlastní armádu porobených skřetů.

Souboje v Shadow of War jsou osobní. Během hry pobijete tisíce bezejmenných skřetů, ale setkáte se také s desítkami kapitánů, kteří mají vlastní osobnost a sloní paměť. Pokud vás porazí, a vy se s nimi střetnete znovu, budou se vám vysmívat. Jestliže před nimi utečete, příště vám to připomenou. A není nic horšího než skřet, který přežije vlastní smrt a při příštím setkáním vám krutou prohru vrátí i s úroky.

Pokaždé, když Talion zemře, má to následky. Jedinou smrtí hlavního hrdiny se rozpohybuje složité soukolí mocenských bojů mezi skřetími náčelníky. Vy vzestupy i pády svých protivníků můžete sledovat. A není to příjemné.

Nepomáhá ani fakt, že i povýšení své nemesis můžete hltat ve skvělé grafice plné detailů v rozsáhlém herním světě s výbornými zvukovými efekty. Na výkonných PC, PlayStation 4 Pro a chystaném Xboxu One X běží hra i ve 4K rozlišení a nabízí moderní HDR efekty s větším rozsahem barev i jasu.

Middle-Earth: Shadow of War má ale i stinnou stránku. Nejsou to jen zmíněné mikrotransakce, bez nichž se dá obejít. Fanoušky Pána prstenů spíš bude zlobit příběh, který se trochu neuctivě pouští do úprav kánonu Tolkienovy Středozemě.

I když příběh není tak strhující jako třeba v Zaklínači, nesluší se ho prozrazovat. Jako ilustrace odchylek od Tolkienových románů stačí setkání s Odulou. Ošklivý pavouk, který střežil tajnou cestu do Mordoru se Talionovi ukáže v podobě krásné ženy toužící po Prstenu moci. Divné, ale stanou se ještě divnější věci.

Na druhou stranu, Shadow of War je jen hra. J. R. R. Tolkien by nejspíš nesouhlasil, ale hráči vyjma zažraných fanoušků Simarillionu a Knihy ztracených pověstí si odchylek ani nevšimnou, nebo je v opojení z boje proti Sauronovým skřetům snadno odpustí.