Najít nejvýhodnější telefon ve střední třídě bylo ještě nedávno hodně náročné. Teď se to mění. O pozornost se mezi telefony za šest tisíc hlásí Xiaomi Mi A1, první telefon z programu Android One dostupný v Česku.

Pod značkou Android One se skrývají levnější telefony s čistým Androidem (bez úprav výrobce) a aktualizacemi od Googlu. Mi A1 má nejen aktuální zabezpečení, ale také brzy dostane Android 8 a příští rok mezi prvními i Android 9.

Design telefonu není ani originální, ani moderní. Jde v podstatě o kopii iPhonu s 5,5" Full HD displejem a poměrně velkými rámečky. Při dané ceně to ale nevadí. Xiaomi navíc na spodní rámeček umístilo senzorická ovládací tlačítka. Čtečka otisků, mimochodem rychlá a spolehlivá, je na zádech telefonu. Do nízké ceny se přitom vešel i dvojitý fotoaparát.

Bude se líbit

◼ Skvělý poměr ceny a výkonu
◼ Bezpečnostní aktualizace
◼ Dobrý foťák

Právě fotoaparát skrývá největší překvapení − za denního světla totiž fotí výborně a nabízí i použitelný portrétní režim, který zvýrazní barvy a rozmaže pozadí, jako by to udělal světelný objektiv a velký senzor zrcadlovky.

Velmi dobře funguje i HDR snímání, které zvýrazňuje detaily ve světlých a tmavých částech záběru. V šeru jsou výsledky fotoaparátu citelně slabší, protože mu chybí optická stabilizace obrazu a softwarové úpravy nestačí. Mezi telefony za šest tisíc korun je přesto Mi A1 výjimečný.

Může vadit

◼ Neoriginální design
◼ Android 7.1.2 místo nejaktuálnějšího Androidu 8 Oreo

I vnitřní výbava si zaslouží pochvalu. Kombinace úsporného procesoru Snapdragon 625 se 4 GB operační paměti a čistým Androidem je výborná. I když telefon nemá výkon na hraní nejnáročnějších 3D her v maximálních detailech, v běžném provozu funguje příkladně, systém je krásně plynulý a reaguje svižně. Možná jen zpracování fotografií by mohlo být rychlejší.

Oproti telefonům Pixel nebo Nexus přímo od Googlu lze navíc použít i paměťovou kartu nebo dvojici SIM. To je možná užitečnější vlastnost, protože 64 GB prostoru přímo v paměti telefonu dělá čtečku paměťových karet v podstatě zbytečnou.