Titulky článků o másle připomínají vrchol nemovitostní bubliny. Experti z realitních kanceláří varovali, že musíme rychle kupovat byty a domy, protože budou už jen za výrazně vyšší ceny. Nyní vidíme stejnou hysterii v oblasti cen másla. Zajímavé je, že největší růst cen predikují velkoobchodníci, kteří zvedají marže na úkor producentů.

Hysterie kolem másla opadla.
Co o Češích prozradila a kdo se na ní podepsal?

Ceny mléka a másla jsou velmi citlivé zejména na situaci na Novém Zélandě. Tato země je jedním z největších producentů mléka a většinu výrobků z něj exportuje. Změna ve výhledu na počasí na Novém Zélandě dokáže světové ceny másla změnit o několik procent během okamžiku.

A právě v této malé zemi o víkendu po volbách vznikla levicově-národní koalice, která oznámila plán na změnu cílů tamní centrální banky. Ta by měla více podporovat růst inflace a zaměstnanosti.

Dosáhnout toho má snížením úrokových sazeb a oslabením měny s cílem podpořit domácí producenty a exportéry.

To by znamenalo nejen vyšší produkci mléka, ale také nižší exportní ceny vyjádřené v dolarech díky slabší domácí měně.

Vznikl by tak dvojí tlak na pokles dolarové ceny másla na světových trzích. To vše v době, kdy se už lidé předzásobili na vánoční sezonu a exportéři začínají na vysoké ceny reagovat zvýšením produkce. Máslo by tak mohlo zlevnit už po Vánocích.