Ve velkých městech prudce roste poptávka po nájemním bydlení. To se projevuje na cenách nájmů, které jdou nahoru. Zatímco v minulosti bylo běžné, že majitelé některých bytů museli upravovat cenu pronájmu směrem dolů, aby našli co nejrychleji vhodného nájemníka, dnes je situace opačná a vlastníci bytů zdražují. "Pro velký zájem jsme zvýšili cenu nájmu o tisíc korun a kauce byla navýšena na 20 tisíc korun," rozhodl se využít velké poptávky majitel bytu v pražských Nuslích, který takto upravil své požadavky.

Především v Praze a Brně se na inzeráty během chvíle po jejich zveřejnění přihlásí často i desítky zájemců. Největší zájem je v tomto ohledu o garsonky a menší byty do 50 metrů čtverečních. "Poptávka po pronájmech je dnes skutečně obrovská. Na jednu nabídku je během dne schopno zareagovat kolem třiceti lidí," popisuje současný stav mluvčí realitní kanceláře Re/Max Tomáš Hejda.

Ze současné situace těží vlastníci bytů. Ti si mohou mnohem více než dříve vybírat, koho si do bytu nastěhují. "Vzhledem k velkému zájmu provádíme výběrová řízení na budoucího nájemníka, aby byl pro majitele bytu co nejpřijatelnější. Nároky jsou v tomto ohledu mnohem vyšší než dříve," vysvětluje Hejda.

Majitelé bytů si také častěji diktují podmínky a snaží se vyloučit nežádoucí zájemce. Toho dosahují větším množstvím požadavků. Například odmítají zájemce se psy, studenty či rodiny s malými dětmi.

Jedním z hlavních přínosů jsou však pro pronajímatele rostoucí ceny. Podle Tomáše Brychty, který stojí za portálem IdeálníNájemce.cz, jenž nabízí správu pronajímaných nemovitostí, nejvíce stoupají nájmy v Praze u dvoupokojových bytů. Jejich průměrná cena k září letošního roku vzrostla meziročně o 14 procent na 14 600 korun.

Podle jiné statistiky developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group v prvním pololetí rostly ceny nájmů v hlavním městě dokonce rychleji než ceny nových bytů. Nájmy výrazně poskočily také v Olomouci, Liberci, Plzni a Brně. Naopak Ostrava zaznamenala jen mírný nárůst. Stoupající trend letos nahnal ve velkých městech více vysokoškoláků, kteří dříve bydleli společně v pronajatých bytech, zpátky na koleje. Většina pokojů byla již v srpnu obsazena.

Podle makléřů za současnou situaci může několik faktorů. V případě Prahy je jednou z hlavních příčin nedostatek bytů jak v novostavbách, tak ve starších nemovitostech. Česká národní banka navíc před časem omezila dostupnost hypoték. Kdo chce na hypoteční úvěr dosáhnout, musí mít od letošního roku dostatek svých zdrojů. Koupě vlastního bydlení se stala pro více lidí hůře dostupnou i kvůli výraznému nárůstu cen nemovitostí v posledních dvou letech a také loňské změně zákona o dani z nabytí nemovitosti. Čtyřprocentní daň musí nově platit kupec, nikoliv prodávající. To znamená pro lidi, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, další náklady.

Ředitel realitní kanceláře Maxima Reality Vladimír Zuzák uvádí, že omezení mají největší dopad na mladé rodiny a páry, které uvažují o koupi prvního bytu. Ty jsou a budou nuceny zůstat v nájemním bydlení, což zvyšuje poptávku a posunuje ceny nájmů opět směrem nahoru. Situaci příliš nemírní ani fakt, že velké množství kupců v posledních dvou letech pořizovalo nový byt právě proto, aby jej následně pronajímali. Podle developerů se za tímto účelem letos prodá až třetina z celkového množství nových bytů. Ty však pravděpodobně převis poptávky nad nabídkou nesníží. Ceny pronájmů v novostavbách jsou zpravidla vyšší než u starších bytů. Jejich majitelé je navíc častěji pronajímají pouze krátkodobě prostřednictvím Airbnb či jiných služeb, od nichž si slibují vyšší výnos.

Podle Tomáše Brychty z portálu IdeálníNájemce.cz se dá očekávat, že v následujících pěti letech výrazně vzroste podíl domácností, které bydlí v pronájmu. Aktuálně v Česku platí činži zhruba každý pátý člověk. V zemích západní Evropy je to zpravidla výrazně více. Česko by se jim tak v tomto ohledu mělo přiblížit.

Vedení měst se však obávají, aby se nájmy nestaly pro některé obyvatele drahými a nevedlo to k odchodu důležitých pracovníků na venkov. Praha, Brno či například Ostrava proto v následujících letech plánují investovat miliardy korun do výstavby obecních bytů.

Příležitost v současném trendu vidí developeři. Více jich dnes zvažuje možnost, že by se pustili do projektů nájemního bydlení. Těch je dnes minimum. Jeden takový minulý týden otevřela společnost Luka Living u pražské stanice metra.