Vítěz středočeského kola soutěže Firma roku pomáhá firmám mnohem lépe kontrolovat kvalitu výroby. A to díky moderním technologiím. "Při celodenním provozu už je téměř nemožné zajistit kontrolu kvality lidskými silami, protože člověk se unaví i během osmihodinové pracovní doby," vysvětluje Irena Šípalová, jednatelka firmy Hönigsberg & Düvel Datentechnik z Mladé Boleslavi.

Firma s obratem kolem 100 milionů korun působí na českém trhu už 10 let. K jejím největším zákazníkům patří automobilka Škoda Auto.

Využití aplikací od Hönigsberg & Düvel nahrává i velká fluktuace zaměstnanců ve firmách, kteří jsou velmi často jen pracovníky agentur. Výrobní podniky tak musí stále častěji řešit zaškolování nových lidí, což zvyšuje tlak na udržení kvality.

Výsledky ve Středočeském kraji

Vodafone Firma roku 2017

◼ 1. Hönigsberg & Düvel Datentechnik – vývoj softwaru a aplikací (Mladá Boleslav)
◼ 2. Colognia press – tiskárna (Kolín)
◼ 3. CFH Group – distributor italských matrací, polštářů a doplňků z paměťových a studených pěn (Říčany)

Česká spořitelna Živnostník roku 2017

◼ 1. Lenka Peremská – sestavování rodokmenů a sepisování kronik rodu (Neratovice)
◼ 2. Marcela Soukupová – výroba dvojctihodných koláčů a malých vázaných koláčků (Zadní Třebaň)
◼ 3. Jiří Rücker – umělecké formování dřeva, kovů a papíru (Pečky)

A právě v automatizaci podle principů Průmyslu 4.0 je příležitost pro mladoboleslavskou firmu. Ta podnikům nabízí možnost takzvaného strojového vidění, kdy pomocí instalace kamer na výrobní linku lze lépe kontrolovat kvalitu. Hönigsberg navíc začal strojové vidění doplňovat o neuronové sítě, jež fungují jako mozek člověka. "Takto nainstalovaný systém se dokáže sám učit, funguje autonomně a dokáže relativně rychle reagovat na změnu výroby v továrně," dodává Irena Šípalová.

I pro titul Živnostník roku si ve Středočeském kraji přišla žena − historička Lenka Peremská. Původně kurátorka sbírek v kladenském muzeu se po mateřské rozhodla, že se do státní správy nevrátí. "Nelíbilo se mi finanční ohodnocení, které je pro vysokoškoláka minimální, ani přístup k práci ve stylu: hlavně ať nám sem nechodí lidé," popisuje Peremská své rozhodnutí začít se věnovat genealogii a vytváření rodokmenů. Od jiných se odlišuje tím, že nevytvoří jen genealogický strom s daty, ale sepíše informace o předcích zákazníka do osobní kroniky a zasadí jejich život do tehdejší doby.

Peremská zatím nechce "překlopit" svoji živnostenskou činnost do založení vlastní firmy, i když si uvědomuje, že potenciál pro rozvíjení takového byznysu v Česku existuje. "Potenciálních klientů na zvýšení obratu mám dostatek. Musela bych ale opustit samotnou genealogii a věnovat se jen řízení firmy. A to se mi zatím nechce," říká Peremská, která se obává, že by se tím ztratil i osobní přístup k zákazníkům.