Výsledek sněmovních voleb nemusí znamenat jen zisk nebo ztrátu poslaneckých mandátů, výrazně může pohnout i děním uvnitř většiny politických stran. Pokud u voličů neuspějí, mohou vnitrostranická zemětřesení odstranit stávající lídry a na jejich místo dosadit nové.

HN přinášejí pravděpodobné scénáře u šesti velkých stran. Z analýzy vynechaly komunisty a hnutí ANO, u kterých se zásadní změny na vedoucích postech nečekají, ať už volby dopadnou jakkoliv.

ČSSD

Podle průzkumů sociální demokracii úspěch nečeká. Vítěze minulých voleb, kterému v roce 2013 dala důvěru pětina voličů, může postihnout propad o šest až osm procentních bodů. Klesající preference otřásly vedením strany už před čtyřmi měsíci, kdy se postu předsedy a volebního lídra vzdal premiér Bohuslav Sobotka. O vedení strany od té doby bojují Lubomír Zaorálek jako volební lídr a Milan Chovanec jako pověřený předseda.

Klíčové po volbách bude, jestli se i přes nižší zisk podaří sociálním demokratům dohodnout účast na vládě. Pokud se strana do budoucí koalice dostane, pomůže to Zaorálkovi, pokud ne, bude na tom lépe Chovanec. Ten se v době vrcholící kampaně stáhl do ústraní a volební neúspěch by mohl připsat právě volebnímu lídrovi.

KDU­-ČSL

V minulých volbách se lidovci po čtyřech letech dokázali do sněmovny vrátit. Úspěch byl pro ně důležitý, delší parlamentní neúčast by pro tradiční stranu znamenala vážný problém. K zisku 14 křesel dovedl tehdy lidovce Pavel Bělobrádek jako nový mladý lídr.

Letos je situace jiná. Že by strana stejně jako v roce 2010 nepřekročila pětiprocentní hranici, její vedení nečeká.

Hranice neúspěchu vede těsně pod sedmi procenty. "Pokud získáme méně, předstoupím před celostátní konferenci a zeptám se, jestli mám důvěru strany," oznámil Bělobrádek v rozhovoru pro HN. Do hry by se mohl vrátit odstavený Jiří Čunek.

ODS

Petr Fiala zažije atmosféru sněmovních voleb v roli politického lídra vůbec poprvé. Případný neúspěch by přinesl jeho konec v čele strany, což sám připouští. Znamenat by mohl i odklon od uměřené a věcné linie, kterou se profesor politologie snaží v ODS prosazovat.

Váhu by naopak mohlo získat křídlo odpůrců v čele s poslankyní Janou Černochovou a synem zakladatele strany, Václavem Klausem mladším. Jejich kritika imigrantů, podpora držení zbraní a celkově vyhrocenější pravicová politika by straně mohla vrátit image, které se po pádu vlády Petra Nečase v roce 2013 pracně zbavovala. Před čtyřmi lety získala ODS s necelými osmi procenty 16 mandátů.

Tentokrát se úspěch bude rovnat dvoucifernému číslu.

STAN

O udržení ve vysoké politice "hrají" v těchto volbách Starostové a nezávislí. Ve sněmovně sice uplynulé čtyři roky poslance měli, ti ale mandát získali na společné kandidátce s TOP 09.

Hnutí, založené v roce 2004 pro regionální politiku, bude mít letos poprvé samostatný volební lístek. Donutily jej k tomu okolnosti poté, co lidovci v srpnu vycouvali ze společné dvojkoalice.

V boji o poslanecká křesla to Starostové nebudou mít jednoduché. Volební prognózy je odsuzují pod nutnou pětiprocentní hranici. Její překročení by pro stranu znamenalo nečekaný úspěch. Starostové mohou mít i silný koaliční potenciál, o jejich spolupráci by nejspíš stála jak případná "protibabišovská koalice", tak samotné
ANO.

TOP 09

Před letošními volbami je na tom TOP 09 podobně, jako byli před těmi minulými lidovci. Půjde jí doslova o všechno. Navenek si její představitelé volební neúspěch nepřipouštějí a prohlašují, že strana má na to sahat po 10 procentech. Podle průzkumů se ale musí obávat, zda účast ve sněmovně obhájí.

Výsledek pod pěti procenty by nejspíš zasáhl hlavně Miroslava Kalouska, spoluzakladatele, předsedu a nejvýraznější tvář strany. Ztrátu křesel v parlamentu by jako šéf asi nepřežil.

Bez svého zakladatele v čele by se strana stala na několik let okrajovou, dokud by v ní nevyrostla nová generace výrazných politiků.

EU by přišla o největšího spojence, bojovníka za aktivní české členství a vstup do eurozóny.

Piráti

Jako mladá, protestní strana nemají dosud piráti vybudovanou pevnou a prověřenou strukturu nejvyššího vedení. Jejich lidé sice sedí v krajských zastupitelstvech, s velkou politikou ale zkušenosti nemají. Chybí jim i ucelený program pro důležité oblasti celostátní politiky.

Pokud je voliči do sněmovny pošlou, obojí musí piráti urychleně dobudovat a posílit.

Na předvolebních plakátech jejich převážně mladí představitelé ujišťují, že na to mají. Střet se sněmovní realitou pro ně ale může být velmi tvrdý. Piráti se budou muset naučit sněmovní diplomacii.