Loni na podzim se protesty praktických lékařů ještě podařilo odvrátit. A to i přesto, že tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) nazval protestující lékaře stávkujícími milionáři. Ve středu už ale ordinace zůstanou zavřené.

Více peněz pro příští rok si tím však lékaři nevymohou. Takzvaná úhradová vyhláška, podle níž se rozdělují finance pro jednotlivá zdravotnická odvětví, už je podle náměstka ministra Romana Prymuly hotová a s žádným navyšováním nepočítá.

Peníze navíc pro protestující praktické a dětské lékaře či ambulantní specialisty v úhradové vyhlášce na příští rok nejsou, zopakoval na středeční tiskové konferenci také ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Problémy s nechtěnými e-recepty: Škodí jim spory o licence i odpor lékařů

Návrh úhradové vyhlášky pro příští rok podle ministra zdravotnictví počítá díky růstu ekonomiky a zaměstnanosti s výběrem zdravotního pojištění asi o 16 miliard vyšším než pro letošní rok. Na zvýšení platů zdravotníků v nemocnicích, který od ledna příštího roku schválila vláda, z nich půjde 7,5 miliardy. Další 1,5 miliardy musí pokrýt zvýšení platů sester pracujících u lůžek ve směnném provozu, které dostaly 2000 korun navíc od letošního července.

Vyhláška přidává také 1,5 miliardy korun na zvýšení platů v následné péči a stejnou částku meziročně navíc na drahou specializovanou léčbu.

Podle ministra zbyly necelé čtyři miliardy korun, které byly rozděleny tak, aby každý segment měl navýšení aspoň o trochu.

Praktici se tedy nedočkají požadovaného tříprocentního zvýšení takzvané kapitace, tedy pravidelné platby za každého pacienta v kartotéce.

Ta lékaři chodí každý měsíc nehledě na to, zda pacient ordinaci navštíví, či ne.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka poukazuje na to, že jim loni tři procenta navíc pro rok 2018 slíbil exministr Němeček. Právě proto, aby odvrátil hrozící stávku.

"Ten slib nikdo nezpochybnil, ale pan ministr Ludvík ho prostě nedodržel," stěžuje si Šonka.

Jedno drobné vítězství si ale lékaři připsat mohou. Poslední kapkou, která je přiměla dva dny před volbami zavřít ordinace, byl Ludvíkův návrh krátit praktikům úhrady za pacienty, kteří je delší dobu nenavštíví. Podle Prymuly ale toto opatření nakonec v úhradové vyhlášce nebude.

Podle Šonky ministerstvo už léta upřednostňuje nemocnice, ambulantní lékaře zanedbává, a od příštího roku jim navíc ukládá nové povinnosti, jako je elektronická evidence tržeb a elektronický recept. Jedním z důsledků toho je, že v pohraničí a na venkově je praktiků málo. "V době blahobytu, kdy stát rozhazuje peníze na všechny strany, se základní kámen zdravotnictví, který funguje mnoho desítek let, najednou začíná rozpadat," tvrdí Šonka.

Minulý týden ve Žlebech na Kutnohorsku praktici symbolicky pohřbili zavřenou ordinaci své kolegyně a spolu s ní i celé ambulantní lékařství.

Zavřou i lékárny

Půlhodina protestu

Symbolickou stávku, především za dorovnání příjmů jako u ostatních zdravotníků, vyhlásila i Česká lékárnická komora.

Podle ní zavře od 10.30 do 11 hodin asi 400 lékáren a minimálně dalších 1500 protest podpoří. Celkem by se měla do stávky zapojit více než polovina lékáren v Česku.

Změna je nezbytná

"Již několik let navrhujeme ministerstvu změnu odměňování lékárníků, založenou na fixní odměně za výdej léčivého přípravku, která by je přiblížila ostatním zdravotníkům.

Dorovnání v úhradové vyhlášce, které nyní požadujeme, je spíše krizovým řešením, změna s fixní odměnou je nezbytná," uvedl prezident komory Lubomír Chudoba.

Řetězce

Největší lékárnická síť Dr. Max, která má přes 400 lékáren, protest podpoří, nechce však dopoledne zavírat. Druhá největší síť Benu se ke stávce staví podobně. Zavírat nechce, ale vyvěsí v lékárnách informační letáky. "Věříme, že existují ještě další vyjednávací způsoby než omezení provozu," říká její provozní ředitel Michal Jurča.

Prymulovi to přijde přehnané. "Pokud lidé musí změnit svého praktika a jít o čtyři kilometry dále, tak to opravdu není velká tragédie. Lidé ze systému logicky odcházejí a noví přicházejí," podotýká s tím, že školy ročně opustí více než stovka budoucích praktiků.

Problémem ale je, že často zůstávají ve větších městech. Jednorázové příspěvky na otevření ordinace v odlehlých oblastech jako motivace nefungují, jak ukázal velmi vlažný zájem lékařů o ministerský dotační program.

Prymula chce proto časem přistoupit k navýšení kapitační platby, ovšem nebude zdaleka plošné. "Musíme zvýšit kapitaci lékařům na periferii nebo jim dát nějaký příplatek. Jinak je tam nedostaneme. Když ji zvedneme plošně, tak zůstanou ve velkých městech," uvedl.

S praktiky je nyní ministerstvo ochotné jednat o jediné věci − výjimce z povinného eReceptu pro starší lékaře.

Podle Šonky uzavření praxe kvůli eReceptu a EET avizovala nejméně stovka lékařů.

"Samozřejmě nemáme zájem, aby lékaři odcházeli. Na druhou stranu je pro nás až nepochopitelné, že by tu byli lékaři, kteří nekomunikují přes počítač," podotkl náměstek a zdůraznil, že případná výjimka bude pouze přechodná.

Kromě "obvodních" lékařů se do stávky zapojí i někteří ambulantní specialisté.

Na půl hodiny zavřou také lékárny.

Zubaři protesty podporují, budou ale ordinovat.