Čína, loňská partnerská země MSV 2016, zaznamenala účast 150 firem. V letošním roce byla opět organizována oficiální účast, a to hned dvěma subjekty. Na českém trhu již známá CMEC přivedla na stánky v pavilonu A1 a V celkem 19 firem, účastníci získaní agenturou CCPIT MSC - celkem 31 firem - vystavují v pavilonu Z. Celková účast čínských firem na MSV 2017 činí ovšem přes 80 firem a prostou matematikou vychází, že možná až dvacítka čínských firem si našla cestu na veletrh sama.

To, že čínská oficiální místa účasti čínských firem zde přejí, dokladuje i fakt, že v pondělí 9. října v den zahájení veletrh navštívila čínská velvyslankyně Ma Keqing.

V pavilonu Z na expozici provincie Zhejiang jsme ve středu potkali i ředitele Čínské Rady pro rozvoj mezinárodní obchodní spolupráce CCPIT MSC (China Council for the Promotion of International Trade - Machinery sub-council) pana Wang Jienfei a slečnu Sydney Gao Xuting, pracovnici téže instituce. Podle jejích slov panuje mezi čínskými firmami, vystavujícími na letošním MSV, velká spokojenost. "Za celou Čínu se účastní 85 firem," konstatuje Sydney Gao Xuting, "největší z nich je asi Zhejiang Shanhai Machinery Co., Ltd. Tato firma má již nějakou dobu svoje zastoupení a obchodní zájmy v Polsku, kde její roční obrat činil asi 5 milionů eur.

Vyrábí mj. kompresory a vakuovou techniku. Letos vystavuje v Brně a již nyní její zástupci zde našli a jednají se dvěma českými potenciálními partnery."

Další z těch, které jsme mezi čínskými vystavovateli potkali, je pan Bai Tao, který má na starosti mezinárodní obchod a marketing přímo v provincii Zhejiang. Ten nás upozorňuje na lokální, ale i v celočínském měřítku významnou firmu Zhejiang ERG Technology Joint Stock Co., Ltd. Jedná se o výrobce dílů a komponent zejména pro velké elektrárenské společnosti, ale jejich portfolio výrobků je mnohem širší. "Ti si klienty a partnery najdou snadno," komentuje s úsměvem Bai Tao. "Dodávají veškerému elektroprůmyslu, ale vyrábějí i tepelné výměníky a mnoho dalších zařízení."

Expozice organizovaná CMEC představuje účast významných firem z provincie Shenzen v pavilonu A1.