Nováčkem na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně je teprve 23letý Jan Petr Laštůvka se svou firmou VLAZA UP s.r.o. z Prahy. V pavilonu "V" představuje vlastní výrobek, kterým je speciální zvedací rudl s označením RUDL UP. Ten byl také nominován na Zlatou medaili MSV 2017.

"Přestože jde o absolutní novinku pro světový trh, jedná se o inovaci běžně známého a dostupného stěhovacího vozíku. Ten má však výrazné vylepšení," tvrdí Laštůvka a svá slova potvrzuje popisem vylepšeného rudlu. "Díky vertikálním pojezdům a zdvihu pružiny v tomto nenápadném válečku jsme schopni nabídnout nové přepravní řešení, které pomůže s nakládkou a vykládkou zboží. Tím se šetří provozní náklady, čas a zařízení chrání zdraví obsluhy - pracovníků."

Bratři Laštůvkovi - vlevo Jan Petr, autor konstrukce, na bednách Vít.
Bratři Laštůvkovi - vlevo Jan Petr, autor konstrukce, na bednách Vít.
Foto: Josef Lys

RUDL UP pracuje bez externího zdroje energie, je založen na akumulaci energie, takže nejde o hydraulický či elektrický pohon. Skrytá pružina dokáže náklad těžký až 100 kilogramů zvednout do výšky 50 centimetrů. Stačí k tomu stlačit brzdu u madla, čímž se překoná odpor pružiny. Rudl je vybaven ližinami a také úchyty pro popruhy sloužící k zajištění nákladu. I když se RUDL UP přetíží, náklad nesjede. Po zmáčknutí brzy pomalu a bezpečně sjede dolů. Vystavovatel demonstroval tuto skutečnost na svém mladším bratrovi Vítovi. Ten si na bedny s pivem vyzvednuté na jednom z předváděných exponátů sedl nahoru a nechal se spustit dolů. Zátěž na vozíku činila bezesporu hodně přes metrák.

A co vedlo mladého podnikatele k inovaci běžného rudlu? "Nápad vznikl z problémů při manipulaci s běžnými vozíky," líčí Laštůvka. "Když člověk jezdí sám autem se zbožím, naložit či vyložit např. pračku, ledničku či objemnější balíky bývá problém. Dnes to s RUDL UP zvládá řidič v pohodě. Je tedy určen především pro lidi, kteří jezdí dodávkami a potřebují bezpečně bez pomocníka naložit a vyložit zboží bez větší fyzické námahy."

Mladý podnikatel také prozradil, že na vývoji a výrobě spolupracuje se svým kolegou, technickým specialistou Michalem Martinovským a s otcem Martinem Laštůvkou. " Jsme připraveni rozjet sériovou výrobu a během měsíce dát na trh až stovku našich vozíků. Tady je o ně velký zájem. Kromě jiných nás navštívili také Číňané, které RUDL UP hodně zaujal. Přestože Zlatou medaili MSV 2017 nezískal, věřím, že mezi obchodníky a dopravci najde své příznivce. Jeho zaváděcí cenu během veletrhu jsme stanovili na rovných 25 000 korun," uzavřel Laštůvka. Pro více informací můžete navštívit oficiální stránky výrobce www.rudlup.cz.