Česká republika by mohla v lednu příštího roku hostit jednání česko-indické smíšené komise o dalším rozvíjení obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi. Na tiskové konferenci pořádané u příležitosti Česko-indického podnikatelského fóra na MSV to řekl ministr průmyslu a obchodu ČR Jiří Havlíček.

"Se státním ministrem průmyslu a obchodu Indie, C. R. Chaudharym jsme se shodli, že je stěžejní, aby se Česká republika zapojila do indického vládního programu Make in India. Existuje totiž celá řada zajímavých oborů, ve kterých mohou naše firmy vzájemně spolupracovat," řekl Havlíček a dodal, že největší obchodní příležitosti se nabízejí zejména oblastech leteckého, obranného a automobilového průmyslu a také v odvětví IT, služeb, dopravy, energetiky, nebo v oblasti důlní těžby. Havlíček dále hovořil o tom, že účast Indie a její partnerství na letošním ročníku MSV v Brně může být velkým impulsem pro další rozvoj oboustranné spolupráce.

Hlavním partnerem veletrhu je Indie podruhé, premiéru měla v roce 2012. "Tohoto veletrhu se účastní na devadesát vystavovatelů z různých regionů Indie. Jsme velmi rádi, že se zde můžeme prezentovat. Českou republiku vnímáme jako nedílnou součást Evropské unie a také jako bránu k zemím střední a východní Evropy," uvedl na konferenci státní ministr C. R. Chaudhary a podotkl, že Indie je stabilním a dlouhodobým obchodním partnerem. "Za poslední rok náš vzájemný obrat vzrostl na jednu miliardu US dolarů." Oba ministři se dále shodli na tom, že kromě jejich jednání k rozvoji spolupráce přispějí také následná rokování čelních představitelů podnikatelských komunit obou zemí. "Věříme, že tato jednání budou vzájemně výhodná a přispějí k dalšímu posílení ekonomik našich zemí," řekl na závěr Chaudhary.