Korejská účast na MSV nemá dlouhou historii, pouhé tři roky, ale každý rok se veletrhu v Brně účastní o 40 % firem více než v roce předchozím. V roce 2015 to bylo 8 jihokorejských společností, 2016 přijelo 13 firem a letos se v pavilonu A1 sešlo již 19 korejských firem, převážně těch malých a středních. "Jedna z nich, Tesllon Inc., vystavovala na všech třech veletrzích," upozorňuje pan Jung-Hyun Park, ředitel pražské kanceláře KBC, což v angličtině znamená Korea Trade-Investment Promotion Agency. Pro přesnost - celkem se MSV 2017 účastní 27 firem z Jižní Koreje.

"Letos jsme se snažili dávno před termínem veletrhu aktivně vyhledávat potenciální vhodné partnery pro naše firmy v Česku," pokračuje pan Park. "Nyní je samozřejmě příliš brzy hodnotit míru úspěšnosti, ale věřím, že se úspěch dostaví. My víme, a naše firmy rovněž, že české průmyslové i byznysové prostředí je s tím naším dost kompatibilní, i když nějaké rozdíly bychom určitě našli, třeba v kulturní, myslím byznysově-kulturní rovině. Ale naše firmy si s tím rady vědí a ty vaše nepochybně také. Jen škoda, že u vás panuje přece jen poněkud větší míra konzervativismu. Když si obchodník myslí, že zná partnery na Západě, ale nevěří, že v Koreji je vlastně úplně stejné prostředí, normy, průmyslové postupy, tak asi váhá. A to je škoda," kývá hlavou pan Jung-Hyun Park a dodává: "Ano, jsou tady i některé procesní překážky, například založit podnik u vás zabere daleko víc času než v Jižní Koreji."

"V každém případě jste pro nás bránou do Evropy, a také naše firmy oceňují dlouhou a skvělou tradici vynikající průmyslové výroby, především té strojařské, když jsme na veletrhu strojírenství. Tak napište pro ty, co hledají partnery v Asii, že jsme a chceme být partnery spolehlivými, jak při společné výrobě, tak i v obchodu."

K tomu se sluší dodat, že kromě společných účastí, které letos zabírají na 200 m2 výstavní plochy, jsou i mezi jihokorejskými takoví vystavovatelé, kteří si po prvních zkušenostech rovnou zamluvili vlastní stánek, například vloni byla na společné účasti úspěšná firma SIMPAC, která letos již vystavuje samostatně v pavilonu B, a takových je celkem 8.