Kouzlo fotografie spočívá v tom, že dokáže mnohdy vyjádřit podstatu věci lépe, než tisíc napsaných slov. A o tomto snímku to platí dvojnásob, vždyť co dokáže tak pregnantně vystihnout mezinárodní strojírenský veletrh jako pohled malého chlapce do tváře robota? Možná ho zaujme natolik, že bude jednou sám podobné roboty vyvíjet. Možná se tedy skrze toto bílé tělo dívá do své vlastní budoucnosti. A letošní ročník je podobných momentů plný, stačí se dobře rozhlédnout kolem sebe.

Stovky a stovky studentů sem přijely čerpat informace o tom, co všechno se schovává pod souhrnným označením průmysl a jaké obory se v něm dokážou uplatnit. Mnozí z nich si zde se zástupci českých i zahraničních firem dohodli na stážích, takže si budou moci brzy moderní výrobní technologie osahat v ostrém provozu. Veletrh je tedy nejen o prezentaci výrobků a služeb, ale také o výchově.

Země, jejíž bohatství závisí primárně na průmyslu, totiž nesmí ani na minutu sundat nohu z plynu. Musí chytit potenciál, který má právě v dětech, nadšeně se dívajících do robotických tváří a vrátit se tam, kam patří - na vrchol.