Technologický pokrok jde vždy ruku v ruce s vědou. Že společnost 3M umí vědu uvádět do praxe, se mohou návštěvníci Mezinárodního strojírenského veletrhu přesvědčit v těchto dnech v Brně. Speciální tvar zrna pro lepší broušení, skleněné kuličky pro dosažení nižší váhy materiálů pro dopravní prostředky, rozebíratelné spoje nahrazující nýty, nebo lepší konstrukce ochranných pracovních prostředků pro větší bezpečnost práce, to všechno jsou inovace od 3M, které usnadňují práci lidem po celém světě.

Mezi hlavní událost ve dvoupatrové expozici 3M na letošním MSV v Brně patří soutěž brusičů, ve které budou měřit své síly zájemci z řad zkušených brusičů až do čtvrtka 12. října. "Soutěžící mají za úkol v co nejkratším čase odstranit strojově nanesený svár nejprve lamelovým kotoučem, který poté vymění za kotouč fíbrový a s jeho pomocí odstraní druhý svár. Tři nejrychlejší brusiči získají nejen ocenění mistra brusičského řemesla, ale také zajímavé ceny, jako třeba iPhone 7, iPad nebo reproduktor JBL," uvedl k soutěži Petr Raboch ze společnosti 3M.

Na programu expozice 3M jsou také zajímavé experimenty. Při polití notebooku vodou se pravděpodobně poškodí jeho funkčnost. Existuje ale kapalina, do které se může takové zařízení vhodit a nic se mu přitom nestane a ani se nezamokří. Nejedná se o scénu ze sci-fi filmu, ale o živou demonstraci Novec 1230 - hasicí kapaliny, která je elektricky nevodivá, odpařuje se padesátkrát rychleji než voda a kterou mohou návštěvníci veletrhu vidět na vlastní oči. "Při požáru ochladí plameny tak, že uhasnou a nic se při tom nerozmáčí ani nevyzkratuje. Používá se například v muzeích a v knihovnách, kde při hašení nepoškodí uložená umělecké díla ani staré tisky, ale své užití má například i při čištění elektroniky," doplnil Petr Raboch.

Společnost 3M na českém trhu výhradně zastupuje firma 3M Česko, spol. s. r. o. Řadí se mezi nejvýznamnější partnery českého průmyslu, zdravotnictví, školství a vědy a v každé oblasti činnosti 3M navazuje na sto let působení v oblasti inovací. V Praze třetím rokem působí Inovační centrum 3M pro vývoj a testování zákaznických aplikací.