Letos poprvé na nejvýznamnější tuzemské strojírenské přehlídce vystavuje brněnská společnost Kinalisoft zabývající se průmyslovou automatizací, zejména robotickými systémy, optickou kontrolou kvality a jednoúčelovými stroji, které umožňují tyto procesy automatizovat.

"V oblasti kontroly kvality optickou metodou dodáváme jak celky, tedy kamery i hardware, tak jsme schopni dodat jednotlivé komponenty. V portfoliu máme průmyslové objektivy - telecentrické, bitelecentrické i objektivy s pevným ohniskem," vypočítává jednatel společnosti Kinalisoft Radek Štourač.

Výrobky brněnské firmy mají široké uplatnění. "Dodáváme do všech možných oborů, nezaměřujeme se na jeden typ produktů, dokážeme kontrolovat to, co zákazník potřebuje. Tady na strojírenském veletrhu například představujeme kontrolu dřevěných lamel, kde využíváme optickou kontrolu kamerou, ale zapojujeme i další technologie, jako třeba umělou inteligenci, která umožňuje více možností v tom, co jsme schopni kontrolovat," popisuje Štourač.

U optické kontroly odpadá chybovost způsobená lidským faktorem. "U našich zákazníků často vidíme, že jsou lidé zatěžováni stereotypními úkoly při vysokém pracovním nasazení. To pochopitelně přináší velkou chybovost. Naproti tomu spolehlivost našich systémů dosahuje 98-99 %, navíc umožňují použití 24/7," vyzdvihuje jednatel brněnského výrobce se třicítkou zaměstnanců.

Pozornost návštěvníků upoutává v expozici firmy Kinalisoft na brněnském veletrhu (pavilon F, stánek 96) robotická ruka. "Jedná se o tzv. bin picking system. Obsahuje 3D kameru a robotickou ruku s uchopovačem. Do zařízení se nahraje model součástky, se kterou potřebuje zákazník manipulovat. Využívá také prvky umělé inteligence, robot se například dokáže poučit ze svých chyb, a postupně tak zlepšovat svou výkonnost," vysvětluje Radek Štourač s tím, že tento systém lze využít například na propojení dvou výrobních uzlů.

S premiérovou účastí na MSV v Brně je jednatel brněnské firmy spokojený. "Chtěli jsme se zde potkat se stávajícími zákazníky a ukázat jim aktuální novinky pro rok 2018. Nad našimi očekáváními je zájem spousty nových zákazníků, uvidíme, co z toho bude," uzavírá s úsměvem Radek Štourač.